Cenu ministerstva kultury získal za architekturu Benjamin Fragner

Publisher
ČTK
24.10.2021 22:25
Praha – Osm osobností české kultury si dnes odneslo ze slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla státní ceny a ceny ministerstva kultury. Mezi nimi jsou například Miloslav Topinka, který si odnesl cenu za literaturu, překladatelka Alena Morávková, výtvarnice Adéla Matasová nebo scenárista, herec a spisovatel Zdeněk Svěrák. Cenu za přínos v kinematografii a audiovizi dostala in memoriam filmařka Ester Krumbachová. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.


Státní ceny jsou udělovány za literaturu a překladatelské dílo. Ceny ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a kinema- tografie a audiovize. "Státní ceny se nedávají dílům experimentálním nebo dílům toho roku, která zazáří. Ale dávají se těm, kteří zde tvořili dílo celá desetiletí a získalo charakter, že odolá času. A to si zaslouží obdiv," řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

V architektuře si cenu odnesl Benjamin Fragner za iniciování a dlouhodobé vedení výzkumu průmyslového dědictví i odbornou popularizaci jeho výstupů. "Průmyslové dědictví mě nezajímalo pouze z architektonického hlediska. Vnímám tu cenu, že je to podpora tendenci, že se nejedná pouze o architekturu o sobě, ale o architekturu v kontextu a hledání smyslu," řekl Fragner.

Ministr ocenil v oblasti kinematografie a audiovize přínos scenáristy, herce, spisovatele a spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka (1936). "Vážím si toho jako pochvaly za práci. A já jsem pochválen rád. Když vyplňuji formuláře, tak do kolonky píšu scénář. Já do kinematografie přináším jen slova, film z toho udělají jiní. A já měl štěstí na mistry v oboru," řekl Svěrák. Dodal, že jej ovlivnilo divadlo v tom smyslu, že filmy, na kterých pracoval, jsou samý dialog a humor vždy vyvolává slovo, což označil za nešvar filmů. "Ale má to i pozitivum. Já mám zjištěno, že naše filmy milují slepci," řekl.
0 comments
add comment

Related articles