Rekonstrukce rodinného domu ve středních Čechách

Rekonstrukce rodinného domu ve středních Čechách
Rekonstruovaný rodinný dům stojí na okraji městečka středověkého původu. Hustá zástavba rodinných domů vytváří v této části města „ostrov" ohraničený dvěma ulicemi. Ulice se větví z příjezdové silnice, aby se následně spojily do jedné městské ulice. Malá stavba je zobrazena na katastrálních mapách z poloviny 19. století, ale patrně je ještě starší.
Rekonstruovaný dům původně tvořil se sousedem jednu podlouhlou stavbu s štítovými fasádami obrácenými do dvou různých ulic. Mapy z poloviny 20. století již zobrazují současný stav, dva samostatné domy oddělené zahradou. Ubouráním přibližně jedné poloviny došlo k podstatnému zmenšení rekonstruované stavby.
V předchozím období byl dům využíván pouze pro rekreační bydlení. V této době byla, ale provedena řada necitlivých úprav. Dům ztratil svoji rustikální podobu a na zahradě vedle domu vyrostla samostatně stojící koupelna.
Nový vlastník se rozhodl pro celkovou rekonstrukci, s cílem vrátit domu co nejvíce původní vzhled. K dispozici měl pouze jedinou historickou fotografii zachycující původní vzhled domu.
Samostatně stojící koupelna byla zbourána a její funkci nahradila nová přístavba propojená s domem. Půdorys přístavby má nepravidelný tvar se zalomenou čelní stranou. Tvar vychází z potřeby zachovat původní vstupní dveře a zároveň umožnit přístup do nové koupelny přímo z domu. Přístavba uzavírá pozemek ze západní strany a odclání tak zahradu od sousedního dvorku. Část přístavby je tvoří sklad přístupný vraty ze zahrady.
V přízemí původní stavby je jedna obytná místnost s kuchyní. Z předsíně je po točitém schodišti přístupné podkroví s ložnicí a malá toaletou.
Při stavební úpravě bylo zachováno obvodové zdivo z nepálených cihel, stropní trámy a malý sklep. Ostatní stavební prvky byly nepůvodní nebo je nebylo možné při opravě znovu využít. Nové konstrukce byly navrženy s respektem k původnímu charakteru stavby.
Rekonstruovaný dům je součástí Městské památkové zóny a proto byl projekt konzultován a schválen pracovníky památkové péče, protože.
autorská zpráva
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jednoduchost a krása
yanca
26.04.24 09:25
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od VLADIMÍR BALDA architekt