Dva byty na Novém Městě

Dva byty na Novém Městě
Adresa: Navrátilova, Nové Město, Praha, Česká republika
Investor:Marek Hovorka
Projekt:2021
Realizace:22.2.2022
Užitná plocha:133 m2


Spolupráce: Jana Nguyen
Artefakty: Nina Sophie Gekeler (akvarely)
Petra Vlachynská (plastika)
Markéta Navrátilová (fotografie)
Libor Teplý (fotografie)
Karel Veselý (socha)
Realizace stavby: Michal, Pavel, Voloda, Evžen, Libor a Simon
Dokončení interiéru: 21.8.2022
Místo
Nárožní dům ulic Příčná a Navrátilova byl zřejmě postaven v roce 1889 na pozemku 1991 v k.ú. Nové Město. Novorenesanční stavba stavitele Brože je obrácena do ulice Navrátilovy. Objekt je pětipodlažní a podsklepený a řešený prostor 4+1 o celkové podlahové ploše 140,7m² se nachází v 2.NP objektu přímo na nároží zvýrazněné rizalitem, kde jsou umístěny balkony do obou ulic. Další balkon je umístěn přímo nad hlavním vstupem do ulice Navrátilova.

Koncepce a dispozice
Zadáním investora bylo vytvořit svébytný velký obytný prostor, malou pracovnu a ložnici s velkou koupelnou, a především cela samostatnou garsoniéru pro pronájem.
Toto nelehké zadání bylo možné splnit oddělením původní kuchyně a koupelny ve dvorní částí a jejich přebudování na garsoniéru a vybudováním zcela nového hygienického zázemí v části otočené do ulice. Původní prostor „malého bytu“ byl zničen přestavbou z 90. let, tedy celý prostor byl vybourán (včetně zazděných oken do světlíku) a znovu rozdělen novými příčkami, které byly již součástí na centimetry přesný interiér: vestavnou kuchyň oddělující prostor na spaní s úložným prostorem a v místě wc a spíže byla navržena koupelna.
V místě původní dlouhé chodby vnikla hala pro oba byty a nové dvě koupelny pro „velký byt“, přičemž diagonální komínová stěna, byla využita na vložení prostorné kuchyňské linky. Původní dvě příčky mezi třemi pokoji byly zbourány (a zesíleny ocelovými profily pod stropem) a nově byla postavena nová zalomená příčka vymezující zádveří, šatnu a menší pracovnu.

Materiály a realizace
Většina původních povrchů byla předchozími rekonstrukcemi zničena, dřevěné parkety byly nahrazeny linoleem a lepenými umělými koberci. Pouze v ložnici zůstala původní dubová podlaha, kterou bylo možno repasovat. Bohužel dodavatele na repase oken a dveří jsme nenašly, proto jsou prvky vyrobeny jako přesné repliky. Podařilo se přesvědčit dodavatele, že původní mosazné kování do oken použije. Tento detail byl základem materiálového řešení: mosazné kvalitní prvky v kombinaci s bílým lakem a tmavě mořenou dubovou dýhou pro atypicky navržený nábytek. Typově byl řešen sedací nábytek, koberce a doplňky a některá svítidla. Konečný výběr byl bohužel ovlivněn termínem dodání.
Stavební úpravy jsme zorganizovaly samy. Hrubé stavební práce provedli ukrajinští živnostníci a technologie pražské firmy s ukrajinskými zaměstnanci. Kolaudace proběhla 22.2.2022 a vzhledem k nové situaci jsme interiér a opravy pomalým tempem dotvářely po víkendech a jednotlivé prvky se měnily podle toho co bylo možné objednat dříve než za půl roku.
Díky trpělivosti investora byly na závěr na kvalitní stěrku Sablé s příměsí písku instalovány akvarely naší kamarádky Niny, pověšena plastika Petry, Karel si sám přenesl sochu, fotografie si Markéta a Libor pověsili sami, a ještě nám interiér vyfotili. Vlastně jsme si to krásně užili.
maura
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dlaždice v obýváku?
josef
13.07.23 02:58
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od maura