Bytový dům U Zámku v Oslavanech

Bytový dům U Zámku v Oslavanech
Spolupráce:Petra Bartošová, Kateřina Lyčková
Adresa: náměstí 13. prosince, Oslavany, Česká republika
Investor:WINNING STEEL s.r.o.
Projekt:2017
Realizace:2019
Užitná plocha:6290 m2
Zastavěná plocha:2592 m2
Obestavěný prostor:23496 m3


Byty: 63 jednotek 39–118 m²
Obchodní prostory: 5 jednotek 60–130 m²
Fotografie z dronu: Šárka Doležalová
Místo
Pozemek pro zástavbu bytového domu vymezovala jižní hrana nedostavěného náměstí 13. prosince, z východu byla již naplánovaný obslužná komunikace oddělující nově vznikající park vedle renesančního zámku, který byl původně prvním ženským cisterciáckým klášterem na Moravě. Ze strany západní a severní bylo území jasně vymezeno protipovodňovou zdí podél řeky Oslavy.
Zadání investora bylo korigováno vedením města, jehož prioritou bylo uzavření náměstí v návaznosti na předchozí výstavbu a současně vybudování komunikace a parkovaní pro návštěvníky zámeckého parku.

Koncepce a dispozice
Navržený objekt ve tvaru „L“ navazuje na ortogonální strukturu definovanou dominantním průčelím zámku a přilehlého parku. Na náměstí jsou vystavěny dva objekty, z nichž objekt supermarketu uzavírá blok tvořený z rodinných řadových domů a natáčí se stejně jako zámecké průčelí směrem do západní strany parku. Na tento blok jsme navázali. Nepravidelný meandr řeky přirozeně uzavírá soukromé nádvoří bytového domu, pod kterým je ukryto parkování.
Jednoduchá čtyřpodlažní světlá hmota domu je narušena pěticí předsazených třípodlažní bloků, které jsou vždy na konci zaobleny a vytváří tak plynulé přechody na nároží. Prostor mezi těmito výraznými rizality je využit směrem z náměstí jako vstupy do jednotlivých obchodních jednotek. Vstupy jsou kryty balkony v 2. a 3.NP. Na východní straně jsou prostory mezi rizality ponechány soukromým zahrádkám, které jsou vyvýšeny 70 cm nad okolní terén. Poslední patro v pravidelných modulech ustupuje směrem k páteři objektu a byty využívají střechu nad 3.NP jako soukromou terasu.
Směrem do náměstí jsou umístěny vstupy do tří obchodních prostor a na nároží je situována zubařská ordinace. Za oblou nárožní hmotou je navržen hlavní vstup do objektu, jenž navazuje na křížení obou směrů komunikací a výtah. Na východní straně objektu je umístěno 5 bytových jednotek, ke kterým přiléhají prostorné zahrádky a na závěr dispozice poblíž vstupu z parku je umístěna miniškolka. Směrem k řece je umístěn vjezd do garáže pro 27 parkovacích stání, ke kterým přiléhají sklepy a technické zázemí.
Trojtrakt mezi parkem a řekou umožňuje umístění 12 bytů (9x 2KK, 3x 3KK – 49 až 86 m² hrubé podlažní plochy). V části, která je orientována na jih do náměstí je umístěno 8 bytů (1x1+1, 4x 2KK, 3x 3KK – 45 až 90 m² hrubé podlažní plochy). Směrem na sever je umístěna pouze chodba a sklepní koje. 4.np představuje nadstandard bytů s prostornými terasami a krásným výhledem do okolí. Byty jsou převážně 3KK (10x a 2x 2KK).
Výtvarné řešení je založeno na tvaru objektu, který je sám o sobě výrazným architektonickým prvkem. Lapidární čtyřpodlažní hmota ve tvaru písmene L je členěna střídavým vykrajováním a vysouváním jednotlivých bloků, mezi které jsou umístěny balkóny a lodžie. Díky těmto prvkům je narušena horizontála objektu a dům je rytmizován a úměrně měřítku okolí rozčleněn. Vzhledem k ekonomickým požadavkům bylo zvoleno klasické řešení fasády: bílá omítka s kontrastním tmavším odstínem a důležitým prvkem bylo vymezení zeleně na treláže z lehké ocelové sítě.
Ing. arch. Markéta Veselá
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Díky
Martin
20.06.23 08:19
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od maura