Rozhledna na vrchu Holedná už roste, chybí ji ještě korunka

Vložil
ČTK
26.10.2020 07:35
Tomáš Jurák
TJ Architekti


Brno - Rozhledna na vrchu Holedná nad brněnským Jundrovem už téměř stojí. Od čtvrtka tam čtyři stavitelé spolu s jeřábníkem vztyčili a pospojovali tři hlavní tubusy, které dorazily smontované z Havířova. Zbývá usadit takzvanou korunku na samotný vrchol, která se ocelovými táhly propojí se zemí. Rozhledna bude hotová v polovině prosince, řekl dnes ČTK Robert Arban z firmy NBS Invest, která má konstrukci na starost.


Stavba téměř 35 metrů vysoké rozhledny uspěla v prvním ročníku participativního rozpočtu. Město vyjde na 6,6 milionu korun.

Podle Arbana je práce docela náročná. "Musíme stát na rozhledně, když k sobě šroubujeme jednotlivé části. Trochu se to kýve. Kromě korunky ještě zbývá propojit v jedné části schodiště, dodělat zábradlí a navléknout kolem něj sítě. Práce je ještě dost a záleží i na počasí, když prší, tak to nejde," řekl Arban.

Obora Holedná, v níž se chová i vysoká zvěř, je oblíbeným výletním cílem Brňanů a z některých míst, kde je nízký les, je výhled do okolí. Rozhledna však zatím na druhém nejvyšším vrcholu lesa mezi Jundrovem, Bystrcí a Kohoutovicemi chyběla. Vrchol je v nadmořské výšce 391 metrů a poskytne výhled na podstatnou část Brna a kopců především na západ a sever od města.

Mezi moderní rozhledny v Brně patří například konstrukce na Ostré horce v Soběšicích z roku 2005, která stojí na kopci jen o 13 metrů vyšším. Před několika lety vznikla také rozhledna v Komárově na bývalém komíně ve sportovním areálu Komec. Jako rozhledna také může sloužit běžně nepřístupná vyhlídková věž pavilonu G na výstavišti, téměř stoletá rozhledna je i v lesoparku na Kamenném vrchu, kvůli vzrostlému lesu už však dávno výhled nenabízí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články