Brno má novou rozhlednu v oboře Holedná, měří 35 metrů

Vložil
ČTK
15.12.2020 18:30
Brno

TJ Architekti
Tomáš Jurák

Brno – Brno má oficiálně novou nejvyšší rozhlednu. Se svými 35 metry se jí stala dnes otevřená rozhledna v oboře Holedná, kterou lidé vybrali jako jeden z projektů participa- tivního rozpočtu.


"Na realizaci jsme Lesům města Brna uvolnili koncem loňského roku z městského rozpočtu osm milionů korun. Výroba konstrukce roz- hledny a její následná stavba zabraly necelý rok. Od dnešního dne je rozhledna přístupná veřej- nosti, a to ve stejném režimu jako celá obora Holedná, tedy celoročně a zdarma," uvedl při otevření náměstek primátorky Petr Hladík.

Rozhlednu postavila a bude spravovat spo- lečnost Lesy města Brna, která pečuje o celou oboru. Ocelová věž měří 35 metrů a na její vrchol, tedy na plošinu ve výšce 34,32 metru vede 208 schodů.

"V původním návrhu se počítalo s dřevěnou, asi dvacetimetrovou rozhlednou. Při terénním průzkumu pomocí dronu se ale ukázalo, že by výšku rozhledny, kterou umožňuje dřevěná konstrukce, mohly v dohledné době přerůst okolní stromy. Vybudovat rozhlednu s ocelovým skeletem ale znamenalo překročit finanční limity, kterými se participativní rozpočet řídí – maximální cena projektu tehdy byla stanovena na 2,4 milionu korun," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Nakonec z prostředků z participativního rozpočtu město zaplatilo architektonickou soutěž a zpracování projektové dokumentace, další prostředky poskytlo nad rámec participativního rozpočtu.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pomníček nebo architektura
krajinář
16.12.20 11:50
pomníček
B. Mulis
17.12.20 08:54
zobrazit všechny komentáře

Související články