Radní Zlínského kraje chtějí podpořit záchranu farní stodoly ve Velkém Ořechově

Vložil
ČTK
04.10.2022 07:40
Zlín


Zlín - Radní Zlínského kraje chtějí podpořit záchranu historické budovy farní stodoly ve Velkém Ořechově na Zlínsku. ČTK to dnes sdělil zástupce kraje Jan Vandík. Radní chtějí dát na vyřešení havarijního stavu objektu necelý milion korun, schválit to musí krajské zastupitelstvo.


Pro renovaci historicky hodnotné stavby byl založen spolek Stodola Horreum. Usiluje o to, aby objekt v budoucnu sloužil veřejnosti jako komunitní centrum, v němž se budou konat například výstavy či jiné kulturní a společenské akce. Sloužit má také aktivitám dětí či k odpočinku.

"Důvodem návrhu na poskytnutí podpory z rozpočtu Zlínského kraje je snaha o záchranu ohrožené památky místního významu. Technologie zabezpečení budovy se nedotkne jeho kulturněhistorických hodnot, protože obnova je navržena s respektem k tradičním postupům," uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

Fara byla ve Velkém Ořechově již koncem 14. století. Historii farní stodoly se zatím nedaří dohledat. Dendrochronologický průzkum dřeva krovů stanovil jejich stáří na roky 1785 až 1792. V roce 1791 byl požár a není vyloučeno, že dřevem byla opravena střecha zničená požárem. Samotná, převážně kamenná stavba, může být starší. Stodola patří k největším objektům svého druhu v kraji, je dlouhá přes 30 metrů. Objekt byl vystavěn velmi pečlivě, k jeho hodnotě přispívá také, že byla zachována bez pozdějších rušivých prvků. Spolek zřídil pro záchranu a obnovu stodoly sbírku.
0 komentářů
přidat komentář