Varšavský radní 'udal' socrealistický palác prokuratuře

Vložil
ČTK
01.09.2012 18:50
Varšava - Varšavský radní za národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost chce, aby prokuratura prošetřila, zda správa dominantní stavby metropole - socrealistického Paláce vědy a kultury - neporušuje zákaz propagace komunismu. Trnem v oku mu je socha muže, který v ruce drží knihu s nápisem Marx, Engels, Lenin. Na svých internetových stránkách o tom píše Gazeta Wyborcza.

    Kamenný muž v oděvu typickém pro dělníky na kolemjdoucí shlíží z římsy na vnější fasádě Paláce vědy a kultury. Z obálky knihy se jmény klasiků komunistické ideologie po roce 1956 "zmizelo" příjmení sovětského vůdce Josifa Stalina.
    "Není pochybnosti o tom, že ukazovat takovou sochu na veřejném místě naplňuje podstatu trestného činu," tvrdí radní Maciej Maciejowski z Práva a spravedlnosti. Za veřejnou propagaci totalitních režimů hrozí v Polsku až dva roky vězení.
    Joanna Motylewská z oddělení marketingu Paláce vědy a kultury připomněla, že je to památka, a proto z ní "nejde jen tak vymazávat různé nápisy". Stavba je památkově chráněná od února 2007.
    "Vím, že to je památka. Měl bych ještě pochopení pro Engelse, pro Marxe ... Ale Lenin to už je přeci obyčejný masový vrah," tvrdí radní Maciejowski. Chce, aby z paláce, který v 50. letech Polákům "daroval" Stalin, zmizely všechny socrealistické ozdoby a sochy, a aby dominanta Varšavy svým stylem připomínala americké mrakodrapy ze 20. let. Pokud by to nebylo možné, mělo by ze sochy podle Maciejewského zmizet Leninovo jméno, nebo by se vedle ní měla objevit tabule vysvětlující, o koho šlo.
    List Rzeczpospolita dnes napsal, že o Paláci vědy a kultury se mluví jako o možném novém sídle Institutu národní paměti (IPN), který vyšetřuje zločiny nacismu a komunismu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články