Palác kultury a vědy je nejvyšší stavbou v Polsku, pátou v EU

Varšava/Praha - Monumentální Palác kultury a vědy, který byl otevřen 22. července 1955 v centru Varšavy, je s 237 metry nejvyšší stavbou v Polsku a zároveň pátou nejvyšší budovou v Evropské unii. Patří k nejznámějším a nejdochovanějším památkám socialistického realismu v zemi, vybudován byl podle vzoru výškových budov v Moskvě.

Palác kultury a vědy byl vystavěn v letech 1952 až 1955 jako součást rekonstrukce a přestavby polské metropole po druhé světové válce. Na jeho stavbě se podílelo zhruba tři a půl tisíce sovětských dělníků.

Krátce po otevření se v kongresovém sále paláce konal Světový festival mládeže a studentstva a tento prostor byl také pravidelně dějištěm sjezdů polské komunistické strany. V roce 1967 zde koncertovala britská rocková skupina The Rolling Stones a o necelých dvacet let později v něm vystupoval kanadský básník, zpěvák a skladatel Leonard Cohen. "Stalinův dar", jak se stavbě také přezdívá, hostil i další hvězdy světového hudebního nebe, jako byly Marlene Dietrichová či Ella Fitzgeraldová.

Součástí 42patrové budovy je 3288 místností, které zahrnují několik muzeí, kinosálů, divadel, vysokou školu, bazén a ve 30. patře ve výšce 114 metrů nad zemí je umístěna vyhlídka s panoramatickým výhledem na město. Během silvestrovské noci v roce 2000 byly na věži paláce odhaleny hodiny - v duchu budovy - největší v Evropě. Čtyři ciferníky mají průměr šest metrů.

V roce 2007 se objekt stal památkově chráněným, o deset let později byla v Polsku otevřena diskuze o jeho možném zbourání. Demolici budovy podpořil i polský premiér Mateusz Morawiecki.

Více informací >
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Bolševníky
Vích
21.07.20 08:29
zobrazit všechny komentáře

Související články