V Paříží otevře nové muzeum umění, svou sbírku zde vystaví miliardář Pinault

Vložil
ČTK
18.05.2021 07:55
Francie

Paříž

Tadao Ando

foto: Photo: Patrick Tourneboeuf for the Pinault Collection, Paris
Paříž – V centru Paříže, v budově bývalé burzy s obilím s 40 metrů vysokou prosklenou kupolí, vzniklo nové muzeum moderního a současného umění. V muzeu s názvem Bourse de Commerce – Pinault Collection vystaví svou soukromou sbírku francouzský miliardář François Pinault. Oficiální otevření muzea, které agentura AFP označila za pařížský muzejní počin roku, je v plánu v sobotu 22. května. Vstupenky na první dny jsou vyprodané.


Od prvního dne bude k vidění několik expozic od celkem 32 umělců. Jednou z nich je instalace švýcarského umělce Urse Fischera. Voskové sochy inspirované sousoším Únos sabinek od Giambologny se vlivem slunečního světla dopadajícího na sochy skleněnou kopulí budou postupně deformovat a stanou se novými uměleckými díly.

"François Pinault chce ukázat na marnost a pomíjivost věcí. Umístit do samého středu muzea myšlenku kreativní destrukce," vysvětluje Martin Bethenod, zástupce generál- ního ředitele muzea.

Rozsáhlá kolekce 30 děl afroamerického umělce Davida Hammonse svědčí o přátelském vztahu autora a majitele muzea Françoise Pinaulta. Hammonsova díla podle muzea provokují a poukazují na problémy dnešního světa, včetně rasových a sociálních otázek. Mezi vystavenými díly je například vlajka Spojených států přebarvená do afrických barev nebo basketbalový koš zpracovaný jako luxusní lustr. Zhruba polovina jeho děl bude v Evropě vystavena poprvé. Výstava příznačně pojmenovaná Ouverture (Zahájení) je věnovaná diverzitě, odvaze a mladým talentům, uvádí AFP.

Přestavby budovy burzy na muzeum současného umění se ujal japonský architekt Tadao Andó. Do samotné stavby nesměl zasahovat, protože je památkově chráněná. To mu však nezabránilo v její výrazné modernizaci, například umístěním masivního betonového válce ovinutého schodištěm, po kterém se jde do části expozic. Město Paříž udělilo Pinaultovi právo užívat budovu po dobu 50 let s možností prodloužení. Náklady na přestavbu a renovaci, včetně vyčištění fasády nebo renovace panoramatického obrazu v hlavní hale, vyšly asi na 160 milionů eur (asi 4,1 miliardy korun), píše DPA. Z celkové plochy přibližně 13.000 m² bude veřejnosti přístupná polovina, téměř 3000 metrů je věnováno výstavám.

Za projektem stojí 84letý François Pinault, někdejší šéf obrovského luxusního a módního impéria se značkami jako Gucci, Yves Saint Laurent a Balenciaga. Jeho sbírka umění patří k největším na světě, obsahuje přibližně 10.000 děl, část jich již vystavuje ve svých muzeích v italských Benátkách.
0 komentářů
přidat komentář