Stirling Prize 2015 získala dívčí škola v Londýně od AHMM

Zdroj
RIBA
Vložil
Petr Šmídek
16.10.2015 17:35
Allford Hall Monaghan Morris

Včera Královský institut britských architektů (RIBA) ve svém sídle na Portland Place udělil celkem čtyři významná ocenění. Zlatou medaili si převzala Zaha Hadid, každoročně udělovanou cenu Stephen Lawrence Prize pro stavby s nízkým rozpočtem získal Niall McLaughlin a cenu Klient roku obdrželo Národní divadlo.
Nejočekávanější však bylo vyhlášení dvacátého držitele Stirlingovy ceny. Mezi šesticí finalistů nakonec zvítězila dívčí škola Burntwood School v londýnské čtvrti Wandsworth, kterou v letech 2011-14 přestavěl ateliér AHMM (Allford Hall Monaghan Morris). RIBA téměř žádný rok neopomene nominovat na Stirlingovu cenu alespoň jednu školní budovu, což svědčí o kvalitě a významu přikládanému anglickou společností tomuto druhu staveb. Také v tomto roce byly mezi šesticí nominovaných staveb hned tři školní a univerzitní budovy. Vítězný návrh od AHMM představuje soubor celkem šesti fakultních budov a dvou kulturních objektů, které jsou napojeny na areál z přelomu 50. a 60. let od Sira Johna Leslie Martina. Dostavba školního areálu Burntwood se vyšplhala na částku 40,4 milionů liber.
Letošní porotci při slavnostním vyhlášení přiznali, že měli od začátku jasného vítěze. Díky dokonale souhře ředitele školy s architekty se AHMM podařilo vytvořit nadprůměrnou architekturu, oživit stávající budovy a integrovat umělecká díla, zapojit okolní krajinu a využít nejvyspělejší technologii.
Stirlingova cena je udělována od roku 1996 na počest britského architekta Jamese Stirlinga. Cena je určena pro členy RIBA, jejichž realizace znamenají velký přínos britské architektuře, byly dokončeny v uplynulém roce a nachází se na území EU.
 
Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články