Obytný soubor v Chang-čou od Davida Chipperfielda

Vložil
Petr Šmídek
25.10.2015 19:15
David Chipperfield

V šestimilionovém hlavním městě provincie Če-ťiang ležícím 200 km jihozápadně od Šanghaje vyrostl v deltě řeky Čchien-tchang soubor luxusních rodinných domů podle návrhu britského architekta Davida Chipperfielda. Celý obytný areál těží z blízkosti malebného přírodního parku XiXi ležícího v mořské zátoce, kde se po dlouhá staletí mísí bujná vegetace s člověkem utvářenou kulturní krajinou. Ve zdejší oblasti se nachází císařský kanál, který je nejdelším umělým průplavem na světě vinoucím se až do Pekingu.
Chipperfield se pro svůj návrh nechal inspirovat rybářskými vesnicemi, uměleckými osadami a starodávnými chrámy. Dvoupodlažní kvádry s obkladem z tmavého kamene se ztrácí mezi hustým rákosím v zákrutách vodních kanálů. Dvacítka domu (s více bytovými jednotkami) je nepravidelně rozmístěna kolem dvou pěších ulic. Přístup pro automobily i parkování je řešeno v podzemí.
V Chang-čou se jedná již o druhý Chipperfieldův projekt, neboť zde před sedmi lety dokončil soubor dvanácti bytových domů 'Ninetree Village' zasazený v údolí a obklopený bambusovým lesem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články