Nový most v Janově navrhne Piano, stát by měl příští rok

Vložil
ČTK
07.09.2018 23:10
Itálie

Janov

Renzo Piano

Janov (Itálie) - Náhrada za most, který se v polovině srpna zřítil v italském Janově, by měla být hotova nejpozději v listopadu příštího roku. Podle italských médií to dnes při představování plánu na nový most řekl guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti. Most navrhne renomovaný architekt a janovský rodák Renzo Piano.

"Chceme vytvořit symbol pro budoucnost města. Projekt Renza Piana odpovídá ligurské jednoduchosti a je plný významů. Postavit jej lze rychle," uvedl Toti. Zbytky starého Morandiho mostu, jehož část se zřítila, by měly být odstraněny do konce září.

Změnit by se měl také prostor pod mostem. Vzniknout by tam měla zcela nová čtvrt. Srpnový pád mostu poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600.

"Chceme změnit tragédii ve velkou příležitost pro Janov, nakonec budeme mít město ještě hezčí než dřív," řekl dnes starosta severoitalského přístavu Marco Bucci.

Podle listu La Stampa by se nový most z dílny Renza Piana měl podobat lodi. Konstrukce z oceli by měla být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. "Most by se měl stát místem světla, ale bez zvláštních efektů," vysvětlil 80letý architekt Piano, který pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma. "Nový most musí mít strukturu, která se bude lehce udržovat a vydrží tisíc let," dodal Piano.

Pád Morandiho mostu ze 14. srpna si vyžádal 43 obětí. Piano dnes řekl, že na mrtvé nemůže přestat myslet. "Pracuji na tomto projektu velmi intenzivně už tři týdny. Pracuji i na jiných věcech, ale mé myšlenky se stále vracejí k mostu," uvedl.

Nová stavba by sice podle něj neměla být "pomníkem padlých", přesto bude každou z obětí připomínat pod mostem jedna lampa.

Italský tisk upozornil i na "trapný incident?", který se odehrál na tiskové konferenci, na níž byl dnes projekt nového mostu představen. Výkonný ředitel společnosti Autostrade per l'Italia totiž z neopatrnosti rozbil maketu chystané stavby. Právě společnost, kterou Giovanni Castellucci vede, přitom provozovala zřícený Morandiho most. Castellucci si v srpnu vysloužil kritiku, když se odmítl za neštěstí omluvit s tím, že společnost počká na závěr vyšetřování. Italské úřady vyšetřují kvůli pádu mostu dvacet lidí včetně zaměstnanců Autostrade per l'Italia. Jedním z vyšetřovaných je i Castellucci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články