Největší podmořské muzeum na světě je v Mexiku

Vložil
ČTK
20.11.2009 14:55
Beroun

Mexiko - Národní park v mexickém Cancúnu zřejmě již brzy nabídne svým návštěvníkům možnost pohlédnout tváří v tvář sochám umístěným v  největším podmořském muzeu na světě. Dnes byly pod hladinu umístěny první sochy v životní velikosti, napsal server BBC.
    Pod hladinu Karibského moře u  poloostrova Yucatán byly dnes spuštěny čtyři sochy. Následovat je mají postupně stovky dalších figur, které budou rozmístěny také v prostorách zdejšího národního parku.
    Sochařská díla jsou vytvořena z pH neutrálního betonu, který, jak tvůrci doufají, bude přitahovat řasy a další zástupce podmořského života a umožní tak prezentovat místní ekosystém společně s uměleckými díly.
    Jedním z cílů projektu je totiž podle ředitele parku Jaimeho Gonzáleze snížit zátěž na přirozené životní prostředí korálových útesů, které jsou poškozeny hurikány a lidskou aktivitou, a přilákat turisty do jiné části parku, kde vznikne podmořské muzeum.
    Pokud by mezi korály přicházelo méně návštěvníků, měly by větší šanci na regeneraci. Park navštíví ročně asi 750.000 lidí a z nich asi 450.000 osob přijde do Punta Nizuc, území o rozloze čtyř hektarů, které je pak nejvíce zatěžováno, uvedl González.
    Skulptury jsou navrženy tak, aby byly odolné a neměly škodlivý dopad na životní prostředí.
    "Vše se děje velice rychle. Během pouhých dvou týdnů se na sochách objevily zelené řasy," uvedl umělec Jason deCaires Taylor, který na projektu spolupracuje.
    Myšlenka podmořského muzea není nová, několik jich již existuje na celém světě. Tento projekt je však prý výjimečný svým rozsahem a koncepcí.
0 komentářů
přidat komentář