Muzeum Centre Pompidou v Paříží čeká rozsáhlá rekonstrukce

Vložil
ČTK
26.01.2021 17:55
Francie

Paříž

Paříž – Jedno z největších muzeí moderního umění na světě, pařížské Centre Pompidou, se na více než tři roky uzavře pro veřejnost. Muzeum zahájí rekonstrukci architektonicky netradiční budovy v roce 2023, dokončena bude na konci roku 2026. Odhadovaná cena investice je 200 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun), píše AFP.


"Na stole byly dvě varianty, jedna spočívala v restaurování centra, které by zůstalo otevřené, druhá znamenala kompletní uzavření. Zvolila jsem tu druhou, protože se ukázala být kratší a o něco méně nákladná," vysvětlila ministryně kultury Roselyne Bachelotová listu Le Figaro.

Budova z roku 1977 nikdy podobnou rekonstrukcí neprošla. Práce začnou v závěru roku 2023, dokončeny budou ke konci roku 2026. První návštěvníci se tak do opraveného Centre Pompidou podívají na začátku roku 2027 u příležitosti oslav 50. výročí otevření.

"Není snadné oznámit uzavření muzea ve chvíli, kdy už je uzavřené," řekl šéf muzea Serge Lasvignes. Šéf muzea s asi tisícovkou zaměstnanců zdůraznil, že se "nebude propouštět."

Úvahy nad opravou muzea, jehož fasádu zdobí ocelová konstrukce budovy a barevné trubky, začaly v roce 2011. Plán ale schválilo ministerstvo kultury až tuto sobotu. Muzeum čeká odstraňování azbestu, renovace kvůli splnění bezpečnostních a technických norem a úspoře energií. Zlepšen bude také bezbariérový přístup do muzea. Pokud by se opravy dělaly za plného provozu muzea, trvaly by místo tří let roků sedm.

"Představil jsem si, jak by vypadalo muzeum při věčných opravách v očích zaměstnanců a návštěvníků. Také jaký by byl dojem z muzea v době, kdy se otevírají zcela nové budovy jako Burza. V sázce je mnoho. Je nebezpečné v této době silné konkurence v Paříži i ve světě budit dojem, že Centre Pompidou stárne, že je z jiné doby," uvedl ředitel Lasvignes.

Část nezbytných oprav, například eskalátorů na vnější straně budovy, už začala. Během oprav se sice sníží náklady na provoz muzea, ale přesto bude potřeba zajistit financování. Podle Lasvignese bude muzeum žádat o půjčky od státu a usilovat o dary od mecenášů. Nová image muzea by podle něj mohla zajímat i velké společnosti.

Šéf muzea chce také nabízet uspořádání výstav jinde ve světě. Partnerská centra už existují v Šanghaji, Malaze a Bruselu, další jedno či dvě by mohla vzniknout také v době oprav.
0 komentářů
přidat komentář

Související články