K úmrtí Gae Aulenti

Vložil
Petr Šmídek
02.11.2012 16:40
Gae Aulenti

Stěžejní dílo italské architekty tvoří postmoderní přestavba pařížského nádraží Gare d´Orsay na muzeum se stálou sbírkou francouzských mistrů druhé poloviny 19. století. Tímto dílem, které dokončila v polovině 80. let minulého století, si zasloužila mezinárodní pozornost a okamžitě získala další zakázky na muzejní přestavby. V letech 1985-92 přebudovala barcelonský palác Montjuic na Katalánské národní umělecké muzeum. Za svoji tvorbu získala v roce 1991 jako první žena nejvyšší japonské ocenění Praemium Imperiale.
Gaetana Aulenti se narodila roku 1927 v Palazzolo dello Stella nedaleko Udine. Po vystudování architektury  na milánské polytechnice v roce 1954 se kromě architektonické praxe věnovala také umění, designu a scénografii. V následujících letech 1955-65 pracovala jako grafička a redaktorka renomovaného časopisu Casabella. V 60. letech pak působila jako vědecká pracovnice na architektonických univerzitách v Milánu a Benátkách.
Nekonečný výčet jejích prací ji řadí mezi nevýznamnější a nejvšestranější italské umělkyně 2. poloviny 20. století. S enormním citem dokázala pracovat při přestavbách historických budov. Navrhovala výstavní expozice pro pařížské Centre Pompidou, benátský Palazzo Grassi či firmy Christian Dior nebo Olivetti. Pro milánskou La Scala a vídeňskou Staatsoper navrhovala jevištní scény.
Gae Aulenti zemřela v Milánu 1. listopadu 2012 ve věku 84 let.

0 komentářů
přidat komentář

Související články