Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Vložil
ČTK
28.03.2024 07:55
Francie

Paříž

Ieoh Ming Pei


Paříž/Praha - Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský prezident François Mitterrand, a to přestože na počátku s netradiční stavbou nesouhlasily skoro tři čtvrtiny Francouzů.


Obávali se hlavně toho, jak budou v tradičním prostředí působit Peiovy typické strohé linie, kámen, beton, sklo a ocel. Nakonec ale byla většina kritiků mile překvapena. Zhruba 21 metrů vysoká pyramida je vlastně střechou obrovitých podzemních prostor, kde jsou soustředěny služby pro návštěvníky. Jejím zpřístupněním skončila první etapa projektu výstavby takzvaného Velkého Louvru, jehož cílem bylo Louvre rozšířit a zmodernizovat a učinit z něj "největší muzeum na světě".

Palác Louvre, který býval sídlem francouzských králů, je pýchou a výkladní skříní Paříže i jako muzeum. Vystavují zde význačné sochy, umělecké předměty, obrazy, kresby a archeologické nálezy. Pro veřejnost bylo muzeum definitivně otevřeno v listopadu 1793. Louvre se pyšní mnoha "nej". S téměř osmi miliony návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším světovým muzeem, s výstavní plochou skoro 73.000 m2 je za Britským muzeem druhé největší na světě a patří i k nejstarším.
0 komentářů
přidat komentář

Související články