Finský pavilon pro šanghajské Expo 2010 od JKMM Architects

Vložil
Petr Šmídek
22.11.2009 09:55
JKMM Architects

Finský pavilon pro světovou výstavu Expo 2010 do Šanghaje nese název “Kirnu“ (Obří kotel). Návrh od helsinské kanceláře JKMM zvítězil mezi ostatními 103 soutěžními projekty a veřejnosti byl poprvé představen v říjnu 2008. S konstrukcí pavilonu se začalo v letos v dubnu a celá stavba by měla být dokončena příští měsíc. Teemu Kurkela, který je hlavním autorem finského pavilonu, popisuje svůj koncept následovně:

„Finský pavilon na šanghajské Světové výstavě 2010 zobrazuje naši zemi v mikrokosmu, představuje světu Finsko a jeho společnost. Na pavilon lze pohlížet jako na miniaturu města postaveného Finy. Vnitřní prostor vypráví příběh o Finsku a Finech. Pavilon je příkladem toho, jak Finové na základě principů trvale udržitelného rozvoje staví lepší města. Podobně jako ve finské společnosti také pavilon v sobě kombinuje tvořivost, vyspělou technologii a kulturu do jediného celku spějícímu ke kvalitnímu lidskému životu.
Skulpturální architektura pavilonu si klade za cíl navodit pocity jako svoboda, tvořivost a inovace. Pavilon se vynořuje z vodní hladiny jako ostrov. Přes vodu k pavilonu návštěvníky převede most. V středu pavilonu se nachází zmenšenina městského centra a fórum pro pořádání událostí 'Obří kotel', kde se mohou myšlenky setkávat a vzájemně mísit.“

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články