Výstava ve Velkém Meziříčí přibližuje stavby aspirující na cenu za architekturu

Vložil
ČTK
30.08.2021 08:20
Velké Meziříčí

foto: Petr Velička
 
Velké Meziříčí - Stavby aspirující na letošní Českou cenu za architekturu přibližuje výstava, která dnes začala ve Velkém Meziříčí. Mezi třemi desítkami děl nominovanými mezinárodní porotou do užšího výběru soutěže, je z Vysočiny lávka do parku Farská humna ve Žďáru nad Sázavou. Na velkomeziříčském náměstí pod lipami zůstanou výstavní panely s fotografiemi do 17. října. Ve městě dnes zároveň začíná Evropský festival filozofie.


Celorepublikovou soutěžní přehlídku Česká cena za architekturu pořádá Česká komora architektů (ČKA). "Přijede sem několik zahraničních odborníků, kteří vytvoří nezávislou porotu, my jim do toho vůbec nemluvíme. Tím je ta přehlídka unikátní v českých zemích," řekl místopředseda ČKA David Hlouch ve Velkém Meziříčí. Dodal, že přehlídka si postupně získává popularitu. "Ta popularita stojí do značné míry právě na tom, že se snažíme, aby byla prezentovaná v regionech," uvedl.

Vernisáž na náměstí patřila mezi první doprovodné akce festivalu filozofie, který Velké Meziříčí hostí letos popatnácté. Hlavní festivalový program zaměřený na vědu a umění začne 2. září. Mezi dvěma desítkami osobností, které se do 10. září zúčastní přednáškových bloků v klubu Jupiter, budou astrofyzik Jiří Grygar, fotograf vesmíru Petr Horálek nebo hudební skladatel, vědec a pedagog Miloš Štědroň.

Vědě a architektuře bude patřit neděle 5. září. "Budeme moci přivítat velmi významné architekty, mimochodem i vítěze České ceny za architekturu 2020 Štěpána Valoucha," řekl radní města Petr Velička (To pravé Meziříčí), který působí i v ČKA.

Do České ceny za architekturu 2021 bylo podle webu pořadatelů přihlášeno 170 realizací. Šestý ročník soutěžní přehlídky zveřejní držitele hlavní ceny na galavečeru ve Foru Karlín 11. listopadu.

Za podobou nominované lávky přes Sázavu ve Žďáru nad Sázavou stojí architekti ze studia Refuel Zbyněk Ryška a Jan Skoupý. Přibližně 30 metrů dlouhá lávka je určená chodcům a cyklistům. Kovovou konstrukci tam stavbaři osazovali loni v květnu, doplněná byla zábradlím s dřevěnými prvky. Vodáci si podle médií stěžovali, že se jim pod lávkou těžko proplouvá. Radnice uvedla, že se u uchycení zábradlí dodavatel odchýlil od projektu a nechala závadu opravit.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
drobné doplnění a oprava
Petr Velička
30.08.21 02:51
zobrazit všechny komentáře

Související články