Třicítka staveb získala nominaci na Českou cenu za architekturu

Vložil
ČTK
25.06.2021 08:10
Petr Janda / brainwork: Lazy House Zlín

Libčice nad Vltavou - Třicítka děl je nominovaná na ocenění v šestém ročníku České ceny za architekturu. Na nominačním večeru v Libčicích nad Vltavou je dnes představila pořádající Česká komora architektů. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů oznámí 11. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.


Pořádáním ceny chce Komora architektů prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Chce upozorňovat také na význam veřejných soutěží v architektuře. Z třicítky nominovaných staveb vzešly tři z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti, které Komora vydává.

Ze staveb vybraných mezinárodní porotou je 13 děl investovaných z veřejných zdrojů, soukromých je 17. Co do typů staveb jsou nejvíce zastoupeny jako obvykle projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. Ve výběru jsou ale zastoupeny také dvě rozhledny a jedna vyhlídka, dvě lávky, komunitní centrum, sociální bydlení, autobusové nádraží, sportovní hala, kostel, rekonstrukce kulturní památky, muzejní expozice nebo krematorium pro zvířata.

Nejvíce nominovaných realizací je v Praze, dohromady osm, což je téměř třetina z postupujících děl. Sedm nominací pak má Jihomoravský kraj, tři z toho jsou přitom díla postavená v Brně. Ve dvou největších městech a jim přiléhajícím okolí se tak nachází polovina z nominovaných staveb.

Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Dvě želízka v ohni má letos ateliér Kuba & Pilař architekti – kromě přestavby menzy a koleje pro Fakultu humanitních studií UK ještě rodinný dům v údolí Dyje. Ateliér Petr Hájek Architekti letos zaujal porotu s projektem krematoria pro zvířata Věčná loviště a Petr Janda a studio brainwork porotce oslovil realizací rodinného domu Lazy House Zlín.

Nominované stavby veřejnosti představí doprovodné výstavy v regionech, jejich program je na webu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články