V Olomouci budou vystaveny grafiky italského umělce Piranesiho

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
30.09.2015 19:25
Olomouc

Giovanni Battista Piranesi

Olomouc - Grafiky italského umělce Giovanniho Battisty Piranesiho představí výstava Geniální grafik italského baroka, která bude 1. října zahájena v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Návštěvníci uvidí Piranesiho proslulé římské veduty i architektonické fantazie z alba Žaláře, řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Helena Zápalková. Výstava potrvá v Arcidiecézním muzeu Olomouc do 10. ledna.

    Piranesi patří podle Zápalkové mezi největší osobnosti italského umění 18. století. "Byl mužem mnoha profesí - architekt, archeolog, designér, ale světové proslulosti dosáhl zejména jako grafik," uvedla. Dětství a mládí strávil Piranesi v Benátkách, kde získal umělecké vzdělání. "Usadil se ale v Římě a spojení s Věčným městem bylo nejen osudové pro něj, ale přineslo světovému umění zcela zásadní příspěvek - cyklus velkoformátových grafických vedut," podotkla Zápalková.
    Piranesi nejdříve památky důkladně studoval a kreslil. Díky mistrně zvládnuté technice leptu je pak vydával jako grafické listy. Postupně tak vznikl početný soubor vedut římských pamětihodností, a to nejen antických staveb, ale i pohledů na barokní chrámy, paláce, náměstí a slavné fontány. "Mnozí cestovatelé a vzdělanci přijeli do Říma právě díky jeho poutavým grafikám a na památku z cesty si odváželi Piranesiho alba," řekla kurátorka.
    Všechny přehledy dějin umění v souvislosti s Piranesim podle Zápalkové zmiňují také grafický cyklus s názvem Imaginární žaláře, který zachycuje atmosféru nekonečných chodeb a schodišť starověkých vězení. "Uhrančivá expresivita tohoto souboru doslova nadchla i takové velikány literatury, jako byli Victor Hugo, Charles Baudelaire nebo Aldous Huxley. Inspirativní byly tyto grafiky taky pro surrealisty. A myslím si, že tajemným světem Žalářů budou fascinováni i návštěvníci naší výstavy," míní Zápalková.
    Kromě proslulých vedut a výjevů z cyklu Carceri budou v Olomouci vystaveny grafické listy zobrazující antické památky. "Exponáty z fondu Národní galerie doplňují unikátní grafická alba z majetku Olomouckého arcibiskupství, tisky z Moravské zemské knihovny v Brně, Muzea umění Olomouc a soukromé sbírky," řekl ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. Grafické listy doplní vzácné korkové modely antických staveb, které do Olomouce zapůjčil Národní památkový ústav v Kroměříži ze státního zámku Rájec nad Svitavou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články