Práce slavného grafika Piranesiho vystavuje Clam-Gallasův palác

Praha - V barokním Clam-Gallasově paláci na Starém Městě bude od čtvrtka otevřena výstava prací barokního italského grafika Giovanniho Battisty Piranesiho. Jednu z nejvýraznějších postav světové grafiky představuje rozsáhlá expozice připravená především ze sbírek Národní galerie v Praze. Nejznámějším a působivým souborem jeho prací je grafický cyklus Carceri (Žaláře), který zachycuje zneklidňující atmosféru nekonečných chodeb a schodišť starověkých vězení.

    Jejich expresivita uchvátila romantiky, ale i surrealisty, inspirovali se jí Victor Hugo, Honoré de Balzac, Charles Baudelaire, Aldous Huxley či Marguerite Durasová. "Od poslední pražské výstavy v roce 1973 se jeho jméno z povědomí zdejší kulturní veřejnosti trochu vytratilo," řekla dnes novinářům ředitelka Sbírky kresby a grafiky NG Alena Volrábová.
    Ve světě se výstavy Piranesiho konají často a pro české publikum by ho měla znovuobjevit právě ta současná. Koná se navíc v paláci postaveném podle návrhu slavného architekta Johanna Fischera z Erlachu, jehož tvorba byla Piranesimu jedním z inspiračních zdrojů. Piranesi byl původním vzděláním architekt a pocházel ze stavitelské rodiny.
    Dětství a mládí strávil v Benátkách, kde získal umělecké vzdělání. Usadil se v Římě, kde propadl kouzlu antických památek, které začal studovat a kreslit. Ve své době byl obdivován jako vedutista oslavující krásu antického i soudobého Říma.
    Kurátorka výstavy Blanka Kubíková připomněla, že Piranesiho veduty byly jiné než podobné práce jeho předchůdců či současníků. "Veduty byly dobové pohlednice, přesné kresby s pohledem na město, které si lidé rádi kupovali, ale byly poněkud nudné. Piranesiho veduty jsou především poutavé. Do městského pohledu dokázal dát plno emocí, zobrazit stěnu tak, že divák za ní čeká nějaký příběh," uvedla.
    Výstava kromě vedut a výjevů z cyklu Carceri ukazuje grafické listy zobrazující antické památky Říma a blízkých měst Tivoli, Castel Gandolfo, Cori či proslulých dórských chrámů z Paesta. Diváci uvidí i umělcovy návrhy nábytku, jeho architektonické fantazie, návrhy interiérové architektury i jeho teoretické spisy.

0 komentářů
přidat komentář

Související články