Následovníci Adolfa Loose - výstava ve vile Stiassni

Zdroj
Petr Svoboda, NPÚ, MCMA v Brně
Vložil
Tisková zpráva
12.10.2020 11:15
Brno

Adolf Loos

V pátek 9. října 2020 se vile Stiassni otevřela další z výstav k výročí 150 let od narození Adolfa Loose. Tentokrát je věnována Loosovým žákům a následovníkům a jejich dílu na území dnešní České republiky. Ač šlo o špičkové architekty, vinou toho, že byli buď židovského původu nebo šlo o české Němce či Rakušany, jejich dílu nebyla v minulosti vždy věnována velká pozornost.
10. prosince 1870 se v Brně narodil architekt, propagátor moderního architektonického myšlení, zapřisáhlý odpůrce secesního ornamentalismu a svérázná osobnost, která se nesmazatelně zapsala do historie architektury. Méně známou skutečností je, že tento architekt založil v roce 1911 vlastní stavební školu, kterou prošlo okolo stovky studentů. Většina z nich také pracovala přímo v Loosově ateliéru. Po druhé světové válce se tito žáci rozptýlili do celého světa, a tak jejich tvorbu můžeme najít v Evropě, USA, Izraeli nebo na Novém Zélandu. V České republice patřili k nejaktivnějším Felix Augenfeld, Jacques Groag, Alfons Hetmanek, Heinrich Kulka, Karel Lhota nebo Rudolf Wels. Z dalších spolupracovníků Adolfa Loose výstava přibližuje například tvorbu Ernsta Wiesnera nebo Jana Víška.
Na výstavu v Brně naváže 26. listopadu mezinárodní sympozium za účasti nejvýznamnějších světových badatelů zabývajících se tvorbou Adolfa Loose a dalších architektů jeho doby. Národní památkový ústav také připravuje publikaci o Loosových následovnících. Knihu uvedou vybrané příspěvky ze symposia a bude také rozšířenou verzí výstavy obsahující katalog nejvýznamnějších staveb.
Vzhledem k aktuální opatřením proti nemoci COVID 19 bude výstava otevřena jen do neděle 11. října 2020, její další otevření závisí na dalším vývoji epidemie. Od pondělí 12. října bude ale výstava přístupná ve virtuální podobě na webových stránkách akce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články