Miroslav Melena : Ve službách divadla - pozvánka na výstavu

Zdroj
Josef Vomáčka
Vložil
Tisková zpráva
22.04.2014 15:10
Miroslav Melena

Srdečně Vás zveme na výstavu Miroslav Melena: Ve službách divadla, která bude zahájena v pondělí 28. dubna 2014 v 17:30 hodin v Chrámu sv. Antonína Paduánského v Sokolově. Výstava potrvá až do 14. května 2014.

Dílo významného českého scénografa a divadelního architekta Miroslava Meleny bude k vidění na retrospektivní výstavě Ve službách divadla, kde se představí desítky prací, které dříve mohli diváci spatřit především v pražském Studiu Ypsilon, v Naivním divadle v Liberci, Národním divadle, Městském divadle v Brně a na dalších známých scénách doma i v zahraničí. Expozice bude rozdělena na dvě části, scénografickou a architektonickou. Kurátoři výstavy jsou Helena Albertová a Josef Vomáčka.

Miroslav Melena (*1937 Louny - †2008 Praha) patří nepochybně mezi nejvýznamnější české scénografy a divadelní architekty druhé poloviny 20. století. Byl jedním z posledních posluchačů prof. Františka Tröstra na DAMU v Praze; společně s Janem Schmidem se podílel na formování poetiky dnes už legendárního divadla Studio Ypsilon, nejprve v Liberci a později v Praze. Melena spolupracoval i s dalšími divadly doma a v zahraničí, nejen jako scénograf, ale i jako režisér. Od 70. let rozšířil své působení i na pole divadelní architektury; nejprve se věnoval zastřešování letních scén a pódií, poté projektoval přestavby a rekonstrukce divadelních interiérů. Zde připomeňme Divadlo Archa a Divadlo Fidlovačka v Praze, Městské divadlo a divadlo Reduta v Brně, Horácké divadlo v Jihlavě, nemluvě o řadě prací v zemích bývalé Jugoslávie.

Více informací: www.miroslavmelena.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články