Jihlavská výstava v Mahlerově domě je věnována Hoffmannovi

Zdroj
Jaroslav Buček
Vložil
ČTK
05.12.2011 19:40
Jihlava

Josef Hoffmann

Jihlava - Černobílý nábytek, vzory textilií a skleněné a porcelánové servisy navržené architektem Josefem Hoffmannem uvidí návštěvníci výstavy Josef Hoffmann - symfonie architektury a designu v černé a bílé, která začne v úterý v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Výstava se poprvé zabývá otázkou, jaký byl vzájemný vztah Josefa Hoffmanna a Gustava Mahlera, významných rodáků Vysočiny. ČTK to dnes sdělil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

    "Oba zde prožívali dětství, které je inspirovalo i v jejich následné tvorbě. Expozice zároveň dokládá, že jejich přátelství bylo dlouhé a velmi pevné," uvedl Tulis.
    Hoffmann ve svých projektech usiloval o dosažení vizuální harmonie návrhu a nejvyšší kvality provedení. Do světa moderní architektury a designu vnesl geometrické prvky. Na počátku 20. století našel zalíbení v kontrastu bílé a černé barvy, které velmi rád uplatňoval na svých stavbách v interiérech i na uměleckořemeslných předmětech. Později ve svých návrzích používal i velmi pestré barvy.
    Roku 1903 založil Hoffmann spolu s malířem a designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte. Vznikal zde nábytek, práce z drahých i běžných kovů, vazby knih, posléze keramika a textil. Součástí byl i Hoffmannův architektonický ateliér.
    Josef Hoffmann patří mezi nejvýznamnější světové architekty a designéry první poloviny 20. století. Narodil se 15. prosince 1870 v Brtnici v domě na dnešním náměstí Svobody. V domě je dnes Muzeum Josefa Hoffmanna, které je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a MAK - Rakouského muzea užitého a současného umění ve Vídni.
    Výstavu pořádá město Jihlava ve spolupráci s městem Brtnicí a Moravskou galerií v Brně. Potrvá do 25. února 2012.
0 komentářů
přidat komentář