Výsledky XXIII. ročníku soutěže o nejlepší urbanistický projekt

Zdroj
Ing. arch. Zuzana Poláková, FA ČVUT Praha
Vložil
Tisková zpráva
22.03.2018 10:50
Praha

Dejvice

Dne 21. března 2018 byly na půdě fakulty architektury ČVUT vyhlášeny výsledky již třiadvacátého ročníku mezinárodní studentské soutěže O nejlepší urbanistický projekt. Soutěž organizuje Ústav prostorového plánování fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze pod záštitou Asociace pro urbanismus a územní plánování. Sponzorsky se na soutěžních cenách a odměnách a na nákladech spojených s vystavením prací pravidelně podílejí partnerské vysoké školy - Fakulta stavební a Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta architektury VUT v Brně, Fakulta architektury STU v Bratislavě a Fakulta architektury Politechnika Wroclawska ve Vratislavi.
V letošním ročníku bylo hodnoceno celkem 46 prací - 12 projektů pocházelo z  ČVUT v Praze, z toho 7 z Fakulty Architektury a 5 z Fakulty Stavební, 10 návrhů z FA STU v Bratislavě, 18 z FA VUT v Brně a 4 z Technické univerzity ve Wroclawi. Nově se mezi přihlášenými objevily po jedné také z ČZU v Praze a Fakulty umění a architektury TUL v Liberci.
V porotě 12. ledna 2018 zasedli Ing. arch. Vanda Ciznerová (US Brno, AUUP ČR), 
Ing. arch. Petr Housa (CASUA), Václav Matoušek (HB Reavis), Ing. arch. Pavel Šváb CSc. (UAD Studio), Ing. arch. Alžbeta Sopirová, PhD. (FA STU v Bratislave), Doc. Ing. arch. Karel Havliš (FA VUT v Brně), Dr. Inž. Wawrzyniec Zipser (FA TU Wroclaw), Doc. Ing. arch. Jan Mužík, Csc. (FSV ČVUT v Praze) a prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc (FA ČVUT v Praze). Předsedou komise byl zvolen Ing. arch. Pavel Šváb, CSc. Zasedání byl účasten také sekretář soutěže Ing. arch. Vít Řezáč.
V prvním kole byly oceněny zejména invence a originální přístupy k řešení urbanistických problémů, v druhém pak došlo na kvalitu v detailu a dotaženost práce. V letošním ročníku v naprosté většině uspěly úlohy zpracovávané týmem autorů, které převyšovaly ostatní především kvalitní analýzou a komplexním přístupem k řešení. Neobvyklé dvojnásobné ocenění tématu Obchodné ulice v Bratislavě ukázalo, že atributy samotného zadání můžou být dobrým základem pro kvalitu výsledných návrhů. Porota nad rámec každoročně vyhlašovaných odměn letos ocenila zvláštním uznáním také precizně řešený územní plán, který se mezi přihlášenými pracemi objevil úplně poprvé.
Vyhlášení vítězů proběhlo ve foyer Fakulty architektury ČVUT a bylo zároveň vernisáží putovní výstavy. V atriu „U Jelena“ se sešlo několik desítek diváků a celým vyhlášením provázel sekretář soutěže Ing. arch. Vít Řezáč. Diplomy předal předseda Asociace pro urbanismus a územní plánování Doc. Ing. arch. Petr Durdík, děkan fakulty architektury prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon FAIA a vedoucí Ústavu prostorového plánování prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc.. Hovořilo se o respektu k tradici soutěže, jejíž prestiž a zajímavost vzrůstá s narůstajícím počtem zastoupených vysokých škol. K původním školám architektury v Praze, Brně a Bratislavě se před několika lety přidala polská Vratislav, mezi účastníky se pravidelně objevují také práce z Ostravy či Liberce a všichni svorně věří, že se okruh bude i nadále rozrůstat. Profesor Karel Maier který stál u zrodu celé soutěže připomněl, že se díky tomu rozšiřuje přehlídka možných přístupů a forem řešení problémů dnešních měst i regionů. Upozornil, že díky zastoupení porotců z praxe se navíc studentské práce dostávají „na trh“ mimo akademickou půdu.
Výstava na Fakultě architektury potrvá do 29. března 2018 a poté se bude přesouvat na další univerzity a přehlídky. Aktuální informace o soutěži a výstavách najdete na webových stránkách nebo na Facebooku soutěže.


Oceněné práce:


1. CENA - Bratislava Miletičová - Zahradnícka ulica
Lenka Gallo, Natália Filová

FA STU, Ústav urbanizmu a územného plánovania, Urbanistický ateliér

Hodnocení poroty: Témou ocenenej ateliérovej práce bolo riešenie priestoru na krížení dvoch bratislavských ulíc Záhradníckej a Miletičovej, kde sa v súčasnosti nachádza známe trhovisko „Miletička“. Toto špecifické územie, svojou polohou a významom, má potenciál stať sa atraktívnou lokalitou mestskej časti Ružinov. Hlavným zámerom riešenia predmetného územia bolo navrhnúť ťažiskový spoločenský priestor s trhoviskom a zachovaným komínom pôvodného bitúnka, čo podčiarkuje aj slogan práce „Stretneme sa pri komíne, Miletička nezanikne“. Súčasný stav jednotlivých objektov, uličných blokov a ich funkcií, aj samotné trhovisko statusu ťažiskového priestoru nezodpovedá. Filozofia návrhu ateliérovej práce spočíva v  spolyfunkčnení priestoru pozdĺž ulíc Záhradnícka a Miletičova, zachovanie plôch a línií verejnej zelene, doplnenie peších a cyklistických trás, nasmerovaných na hlavný kompozičný uzol priestoru – trhové námestie s komínom. Prioritná funkcia trhoviska so svojim tradičným predajom ovocia a zeleniny sa v návrhu zachováva, pričom sa dopĺňa o nové funkcie – reštaurácie a kaviarne, tanečné štúdio a pódium na organizáciu rôznych sprievodných kultúrnych podujatí. Prínosom práce je optimálne zapojenie prírodného potenciálu do celkového návrhu, či už vo forme aleji alebo zelených pásov. Trhovisko, s navrhnutým verejným priestorom, sa tak stáva centrom spoločenského diania mestskej časti Ružinov a atraktívnou lokalitou pre obyvateľov, návštevníkov, predávajúcich, pestovateľov ako aj  výrobcov domácich produktov a remeselníkov, ktorá má jedinečnú, neopakov ateľnú atmosféru.

Porota ocenila prácu prvou cenou pre rozsiahlu analýzu riešeného územia, dôkladné poznanie východísk, ktoré ovplyvňujú celkový návrh lokality, jasnú a čitateľnú koncepciu, ako aj vysokú úroveň grafického spracovania.


2. CENA - Bratislava, Obchodná ulica: Flexibilné město
Laura Foltínová, Veronika Mandicová

FA STU, Ústav urbanizmu a územného plánovania, 2_AT1_AU-Ateliér I

3. CENA - Holešovický meandr
Daniel Degtěv, Tereza Dejdarová, Tomáš Fiala, Nikola Karabcová

FA ČVUT, Ústav nauky o budovách, Ateliér Koucký

ODMĚNA - Centrum vzdělávání Krumlovia
Tereza Beránková

FA VUT Brno, Ústav urbanismu, Ateliér prof. Hany Urbáškové

ODMĚNA - Ohraničení - Hranice na Moravě
Maroš Kostelanský, Miriam Leštachová

FA VUT Brno, Architektura a Ústav prostorové tvorby, Ateliér doc. Jiřího Palackého

ODMĚNA - Bratislava. Obchodná ulica „Flexibilné město“
Paula Bencová, Miroslava Mišurová

FA STU, Ústav urbanizmu a územného plánovania, 2_AT1_AU-Ateliér I

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ -  Územní plán Nové Strašecí
Lenka Chlanová, Eva Krňanská, Daniel Nosek, Barbora Štěpánová

FŽP ČZU Praha - Katedra aplikované geoinformatiky a územního plánování, Projekt M1
0 komentářů
přidat komentář

Související články