V druhém kole soutěže na podobu památníku v Letech je sedm návrhů na podobu památníku v Letech je sedm návrhů

Vložil
ČTK
20.02.2020 20:40

Brno - Do druhého kola mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku romského holokaustu v Letech na Písecku postoupilo sedm návrhů z 41. Vítěz bude znám v první polovině května, řekla dnes ČTK Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury v Brně, které chce v Letech památník postavit. Na výsledky soutěže by měla navázat demolice vepřína, který na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy stojí. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.


Návrhy byly odevzdávané a posuzované anonymně. Bližší informace k sedmi postupujícím návrhům nechtěla Horáková říct. "Vedlo by to k porušení anonymity, což je jedna z podmínek soutěže," uvedla.

Porota podle ředitelky muzea Jany Horváthové každý návrh ohodnotila a sedmi postupujícím napsala doporučení, jak návrh do druhého kola rozpracovat. "Mohou na tom pracovat do 21. dubna, kdy je termín uzavření druhého kola. V první půli května ještě zvažujeme dva termíny pro finální posouzení," řekla Horáková.

Nový památník a expozice má podle muzea uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv.

Na soutěž naváže demolice vepřína, na kterou dal stát kolem 110 milionů korun. Demolice zahrnuje také rekultivaci prostředí s přípravou na následnou stavbu. Samotný památník za několik desítek milionů korun by se mohl začít stavět možná i příští rok. Součástí památníku bude i expozice.

V Letech byl za války romský koncentrační tábor. Za komunistického režimu tam v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Předloni stát vepřín za 450 milionů korun odkoupil od společnosti Agpi, která tam tehdy měla 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články