Vítězný návrh podoby památníku v Letech uvidí veřejnost v červnu

Vložil
ČTK
27.05.2020 20:20
Lety


Brno - O podobě památníku romského holokaustu v Letech na Písecku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Alica Sigmund Heráková. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.


Mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže na podobu památníku se původně zúčastnilo 42 návrhů. Do druhého kola jich postoupilo sedm. Návrhy byly odevzdávané a posuzované anonymně.

Na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy nyní stojí vepřín. Výběrové řízení na jeho demolici by se mělo uskutečnit letos. Na demolici dal stát kolem 110 milionů korun, samotný památník by měl vyjít na několik desítek milionů. Jeho součástí bude i expozice. "Stavební práce by v areálu mohly začít v příštím roce," uvedla mluvčí.

Nový památník a expozice má podle muzea uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv.

V Letech byl za války romský koncentrační tábor. Za komunistického režimu tam v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Předloni stát vepřín za 450 milionů korun odkoupil od společnosti Agpi, která tam tehdy měla 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články