Technická knihovna dostala cenu Klubu Za starou Prahu

Vložil
ČTK
23.06.2009 19:10
Praha

Projektil architekti

Praha - Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v  historickém prostředí dnes dostala Národní technická knihovna. Knihovna podle návrhu studia Projektil vyrostla na Flemingově náměstí v Dejvicích, otevírat se bude v září.
    Přestože stavba nevznikla přímo v historickém centru města, bylo podle pořadatelů těžké vypořádat se s okolím, byť ho tvoří architektura 20. století. Autorům knihovny se to podle klubu podařilo dobře.
    Mezi nominovanými stavbami letos byl ještě hotel Karlov v Benešově autorů Ladislava Lábuse, Jiřího Poláčka a Václava Škardy, soubor domů v Pražské ulici v Kolíně (Jiří Košťál, Jiří Slaba, Jana Chmelová, Jaroslav Procházka), rodinný dům v  Nýřanech (Kryštof Šulc, Jan Klempíř) a obchodní centrum Zlaté jablko ve Zlíně (Svatopluk Sládeček a spoluautoři Ivan Bergmann a Pavel Mudřík).
    Klub za starou Prahu oceňuje novostavbu, která podle jeho členů nenarušuje historické prostředí, vyniká hodnotnou architekturou a umí zároveň kultivovat své širší okolí. Přestože sdružení s mnohaletou historií vystupuje převážně na obranu historických staveb a městského prostředí, tvrdí jeho členové, že současná architektura do historického prostředí rozhodně patří.
    Nový zásah ale nesmí znamenat záměrné popření místa a jeho charakteru. Nové stavby mohou stávající prostředí umocnit či přetvořit. Klub za starou Prahu se ale domnívá, že existují místa, jejichž přetvoření by bylo z dnešního pohledu ztrátou. Soutěží chce přispívat k dialogu mezi památkáři a moderními architekty.
    Národní technická knihovna vznikla na Flemingově náměstí téměř v  tichosti vedle vzrušených debat o nové budově Národní knihovny. Originálním řešením zvenčí nepříliš nápadné stavby jsou například takzvané tažené sloupy, které drží stropní desku nad částí přízemí shora a její hmotnost přenášejí o  patro výše pomocí táhel ukrytých v těchto sloupech. Díky tomu nemusí být přízemí viditelně rozděleno a je volně průchodné. Budova přišla na 2,25 miliardy korun.
    S více než 1,5 milionem svazků má být NTK největším pramenem technické literatury z oblasti aplikovaných přírodních a společenských věd v České republice. Uživatelům slibuje komfort služeb, třeba půl milionů publikací ve volném výběru, přes 1300 studijních míst a téměř 600 míst relaxačních. V celém objektu bude WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih i kavárna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články