Z budovy technické knihovny upadly kusy fasády

Vložil
ČTK
10.02.2017 15:50
Praha

Praha - Z fasády budovy Národní technické knihovny, která stojí v pražských Dejvicích, se uvolnily dva skleněné pláty. Znalci zjišťují, proč se desky uvolňují. Kontrola fasády může trvat i několik měsíců, podle mluvčího knihovny Pavla Hortiga to provoz knihovny nikterak neovlivní.


Pád pětatřicetikilových desek z kaleného, speciálně upraveného skla nikoho nezranil. Plát má vlastnosti bezpečnostního skla, které se při poškození rozbije na malinké kousky. Deska tedy nespadne celá najednou.

Budova Národní technické knihovny se pro návštěvníky otevřela v září 2009. Objekt disponuje kapacitou jeden a půl milionu knih a je největší knihovnou technické literatury v Česku. Budova se v roce 2010 stala vítězem soutěže Grand Prix architektů, získala i Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí.

Knihovna jednoduchého zaobleného tvaru s prosklenou fasádou vznikla podle návrhu studia Projektil téměř v tichosti vedle tehdejších vzrušených debat o nové budově Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického, který nakonec nebyl realizován. Je jednou z mála novostaveb v hlavním městě, která se líbí uživatelům i odborníkům na architekturu. Při stavbě byla použita netypická technická řešení, ve většině místností třeba není topení ani klimatizace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články