Možnou podobu zázemí pro návštěvníky žďárské Zelené hory navrhnou architekti

Vložil
ČTK
27.04.2021 19:15
Žďár nad Sázavou

Jihlava – Možnou podobu zázemí pro návště- vníky žďárské Zelené hory by měli navrhnout architekti. Architektonickou soutěž připravu- je město spolu s církví, která památku za- psanou v seznamu UNESCO spravuje, přispět slíbil i kraj. Vyplývá to z dnešních informací kraje a žďárské radnice. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, navštěvovalo před epidemií ročně okolo 30.000 turistů. Chybí tam mimo jiné sociální zařízení.


"K památce UNESCO je tenhle stav nedůstojný," řekl ČTK žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Do poutního areálu se nová stavba umístit nedá a i v jejím okolí by musela být podle starosty dobře řešená architektonicky, urbanisticky i krajinářsky. "Cestou, jak se dobrat takového kýženého výsledku, je architektonická soutěž," řekl. Architekti by měli navrhnout, jak by takový nový objekt, obsahující například i malé informační centrum, mohl vypadat a kde by měl být umístěný.

Zelenou horu s kostelem svatého Jana Nepomuckého spravuje římskokatolická farnost. Okolní pozemky, na kterých by mohlo být postavené zázemí památky, patří městu. Starosta předpokládá, že by se architektonická soutěž dala udělat za půl milionu korun. Kraj na ni slíbil 100.000 korun ze svého programu na podporu měst s památkami UNESCO. Návrh dnes doporučili schválit krajskému zastupitelstvu radní kraje. Žďár nad Sázavou by se měl podílet 300.000 korun a zbylý díl nákladů na soutěž by měl nést vlastník poutního areálu.

Případné stavbě by podle starosty ještě musela předcházet změna územního plánu. Potřebná by byla i vyjádření památkářů či ministerstva kultury. "To jsou autority, které vyžadují, aby architektonická soutěž proběhla. To je tak významné místo, že tam nemůže stát cokoliv," řekl.

Na Zelené hoře provádí farnost v posledních letech rozsáhlé opravy dotované unií. Týkají se kostela i plochy bývalého hřbitova mezi kostelem a ambity.
0 komentářů
přidat komentář

Související články