Návrhy na návštěvnické centrum Zelené hory čeká žďárská radnice do Vánoc

Vložil
ČTK
10.11.2021 20:20
Žďár nad Sázavou


Žďár nad Sázavou – Architektonické návrhy na podobu informačního a turistického centra Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou očekává město v soutěži do 20. prosince. Poutnímu areálu na Zelené hoře, který je památkou UNESCO, zázemí chybí. Záměr jeho výstavby se ale nelíbí lidem v okolí, kteří kvůli tomu sepsali petici. Radnice jim slíbila že je přizve k diskusi nad návrhy. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).


"Petice z mého pohledu trošku přeběhla dobu v tom, že ono zatím není proti čemu bojovat," uvedl starosta. Podotkl, že úkolem odborníků není jen navrhnout podobu budovy, ale také úpravy území kolem ní, včetně řešení dopravy a parkování. Na Zelené hoře chybí základní infrastruktura pro návštěvníky i personál, navštěvovaná památka nemá ani vlastní sociální zařízení. "Myslím si, že si to nezaslouží ani ta památka, ani turisté, ani občané Žďáru, kteří jsou na Zelenou horu hrdí," řekl starosta.

Informační centrum by mělo vzniknout ve spodní třetině kopce, poblíž křížení ulic Vejmluvova a Sychrova. Podle požadavku památkářů může novostavba zasahovat jen do takové výšky, aby nerušila pohledy na významné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla.

Architektonickou soutěž požádá město s římskokatolickou farností, která Zelenou horu spravuje. Náklady na soutěž podle dřívějších údajů radnice budou půl milionu korun. Předpokládaný termín pro podávání návrhů byl nejdřív do konce září. Lhůta se prodloužila kvůli úpravám podmínek soutěže. Vedle osob s autorizací České komory architektů umožnily účast odborníkům pod Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Kvůli hodnocení podaných návrhů by se měla komise sejít v lednu. "Myslím si, že v únoru už bude o čem hovořit s veřejností," řekl starosta. Dodal, že financování stavby centra by měla zajistit církev.

Příští rok uplyne 300 let od vysvěcení kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Radnice s církví, spolkem Putování za Santinim a dalšími organizacemi připravuje k tomuto výročí bohatý program. Podle místostarostky Ludmily Řezníčkové (ANO) požádal spolek na přípravu oslav o krajskou a státní podporu. Než dotace dostane, poskytne mu město návratnou finanční půjčku 200.000 korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články