Do soutěže na obnovu zlínského náměstí přišlo 24 návrhů

Vložil
ČTK
11.10.2018 13:45
Zlín

foto: www.zlin.eu

Zlín - Do architektonické soutěže na obnovu zlínského náměstí Míru a jeho okolí přišlo 24 návrhů. Šest jich postoupilo do další fáze soutěže. Výsledky budou do Vánoc, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

"Soutěžící budou mít nyní další dva měsíce, aby své návrhy dopracovali, poté se porota sejde ještě jednou a vybere konečné pořadí včetně vítěze. Očekáváme, že výsledky budou zveřejněny ještě před Vánocemi a v lednu bude otevřena výstava všech doručených návrhů," uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN).

Současná podoba náměstí Míru pochází z konce 80. let minulého století. Z hlediska funkčnosti a vzhledu už podle magistrátu nevyhovuje. Po rekonstrukci má proto být modernější a vstřícnější k pořádání kulturních a společenských akcí. Chystaná proměna se dotkne i zeleně a restauračních předzahrádek, ve spolupráci se soukromými investory město prověřuje i možnost podzemního parkování. "Výsledkem vzniku nových parkovacích ploch by mohlo být uvolnění plochy před kostelem pro novou parkovou plochu," uvedl náměstek primátora Jiří Korec (ANO).

Náměstí Míru tvoří přirozené centrum města a bývá dějištěm nejvýznamnějších akcí. Dříve se jmenovalo Hlavní a Masarykovo. Poslední zásadnější změna byla v roce 2001, kdy z náměstí byly odstraněny prodejní buňky.

Podle soutěžní poroty jsou návrhy kvalitní. "Jedině veřejná soutěž je nástroj, který vyhlašovateli umožní vybírat s širokého názorového spektra. Samotná realizace je samozřejmě záležitostí několika dalších let," uvedl vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu Ivo Tuček. Náklady na proměnu náměstí se odhadují na desítky milionů korun, práce proto budou pravděpodobně rozděleny do několika etap.

Kromě náměstí Míru se chystá veřejná architektonická soutěž také pro takzvaný divadelní park, tedy oblast mezi ulicí Potoky a Městským divadlem Zlín, ve které se dříve zamýšlela výstavba. "Na základě požadavků rady města zpracovávají úředníci magistrátu zadání soutěže, která by vdechla novou podobu tomuto dosud neutěšenému prostoru. Velkou roli by zde měla hrát přítomnost divadla. Prostor by mohl umožnit zřízení dočasné letní scény, která by byla využitelná během letních festivalů. Komise pro názvosloví a místní orientaci navrhuje možné pojmenování tohoto prostoru po prvním českém prezidentovi a dramatikovi Václavu Havlovi," uvedl mluvčí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články