Brno vyhlásilo veřejnou soutěž na podobu soch pro Loose a Středu

Vložil
ČTK
21.12.2017 15:05
Adolf Loos

Brno - Brno postaví sochy připomínající architekta Adolfa Loose a teologa Martina Středu. Předpokládané náklady jsou kolem pěti milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Město kvůli tomu vyhlásilo veřejnou výtvarnou soutěž, která skončí v březnu příštího roku. Samotné sochy by měly stát v roce 2019.


Vyhlášení soutěže schválila rada města. Socha připomínající Loose bude v parku na Janáčkově náměstí, protože v přilehlé Kounicově ulici v místech dnešního hotelu Continental stával architektův rodný dům. "I když jde o brněnského rodáka, jediným jeho zdejším kompaktně zachovaným dílem je interiér jídelny Bauerova zámečku na výstavišti. Proto jsem rád, že se objeví další prvek, který tuto velkou osobnost moderní české architektury připomene," uvedl Hollan.

Podle něj je ztvárnění zcela na kreativitě autora. "Může to být figurální socha, ale stejně tak lze vyjít z Loosovy architektonické tvorby a volně ji reflektovat," dodal náměstek.

Figurální socha pátera Martiny Středy, který byl významným představitelem jezuitů, by měla být u kostela Nanebevzetí Panny Marie na nároží Jezuitské a Beethovenovy ulice. "V tomto kostele páter Středa působil a je tam také pohřben," uvedl Hollan.

Středa byl v době obléhání Brna švédskými vojsky rektorem jezuitské koleje a blízkým spolupracovníkem velitele brněnské obrany Jeana-Louise Raduita de Souches. Podílel se na obraně města organizováním studentů, tovaryšů a měšťanů a působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.

Sochy obou osobností vzniknou jako součást projektu Sochy pro Brno. Vznikla tak už díla odkazující na Mozarta, Edisona nebo Skácela. V budoucnu by se soch mohli dočkat královna Eliška Rejčka, gymnasta a odbojář Jan Gajdoš nebo architekt Bohuslav Fuchs.
0 komentářů
přidat komentář

Související články