Dokončení dvou soch v Brně zdržela pandemie

Vložil
ČTK
11.06.2020 16:00
Adolf Loos


Brno - Dokončení sochy architekta Adolfa Loose a pátera Martina Středy, které nechává město zhotovit jako součást projektu Sochy pro Brno, zdržela pandemie koronaviru. Měly být hotové na konci června, město je ale od autorů převezme až v na konci července, respektive v polovině srpna, informovalo vedení radnice v tiskové zprávě.


"Jak tvůrci Loosova pomníku, tak autor Středovy sochy požádali o prodloužení termínu předání díla. Jejich subdodavatelé v důsledku vládních nařízení proti šíření koronaviru přerušili výrobu. Proto se práce spojené s dokončením děl posunuly. Jelikož situaci nemohli jejich tvůrci ovlivnit, vyšli jsme jim samozřejmě vstříc. Sochu pátera Středy předá její autor Jan Šebánek do 12. srpna, slavnostně ji odhalíme 15. srpna na Dni Brna," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Páter Středa si čestné místo v dějinách Brna získal svým působením při obléhaní města Švédy, kdy organizoval studenty, tovaryše i měšťany a působil jako duchovní a morální vůdce brněnských obránců. Jeho socha bude stát na rohu ulic Beethovena a Jezuitská u kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde je pohřben.

Pomník architekta Adolfa Loose vytvořili společně sochař Oldřich Morys a architekt Jaroslav Sedlák a bude stát na Janáčkově náměstí poblíž hotelu Continental, kde býval Loosův rodný dům. Své místo by měl zaujmout do konce července.

Projekt Sochy pro Brno má pokračovat zhotovením soch k připomínce brněnské rodačky Marie Restituty Kafkové a královny Elišky Rejčky, která v Brně zemřela.
0 komentářů
přidat komentář

Související články