Modulární zázemí pro Golf Lozorno

Vložil
ČTK
12.10.2011 18:00
KOMA MODULAR s.r.o.

Modulární výstavba je díky své mobilitě ideální pro dočasné objekty, ať už se jedná o zázemí koncertních a festivalových akcí, chatky, dočasné rodinné domy, či zázemí pro sportovní areály. Realizace Golf Lozorno nedaleko Bratislavy dokazuje, že modulární výstavba může být architekturou s kvalitním designem s bezkonkurenční rychlostí výstavby.

KOMA MODULAR CONSTRUCTION se ve své činnosti dlouhodobě věnuje budování povědomí o modulární architektuře. Jejím cílem je nejen přesvědčit odbornou i širokou veřejnost o výhodách modulární výstavby, ale na svých produktových řadách ukázat, o jak kvalitní a variabilní systém se jedná. Řada M3 jsou moduly, které svou architektonickou i technickou kvalitou uspokojí i ty nejnáročnější klienty jak z hlediska energetické náročnosti, tak z hlediska designu a výbavy interiéru.

Jako příklady nových atraktivních realizací můžeme v Čechách zmínit areály Golf Marina Praha a Golf Letňany. U našich slovenských sousedů je to právě Golf Pegas v Lozornu u Bratislavy, kde na první pohled zaujme obvodový plášť.

Modulové stavby mají totiž obrovskou výhodu ve volbě fasády. Na řadu M3 je totiž možné použít naprosto libovolný obkladový materiál, který se připevní k nosné konstrukci přes dřevěný rošt. Tím je možné dát objektu variabilní charakter, záleží jen na přání zákazníka - od high-tech nerezových plechů, přes minimalistické sádrovláknité desky až po teplé přírodní materiály jako zmiňované realizace u Bratislavy. Zde byl na vnější plášť použit dřevěný obklad Thermowood z pařené borovice.

Kromě obkladového materiálu je další výhodou systému KOMA možnost vysoké variability při návrhu velikosti a rozmístění dveřních a okenních otvorů. Limitem jsou zde jen nosníky obvodové rámové konstrukce, takže v podélném směru nejdelšího modulu s délkou 9 metrů je teoreticky možné vytvořit skleněnou stěnu bez přerušení. V konkrétním případě objektu Golf Lozorno bylo použito francouzských oken o rozměrech 3064 x 2500 mm. Jejich použití úspěšně zahání předsudky o ponuré stísněnosti, které v nás slovo "kontejner" vyvolává a naopak vytváří v interiéru dojem prostornosti. Z objektu se tak stává výstavní pavilon, jehož okna jsou navíc vybavena elektrickými vnějšími žaluziemi.

Účinek prostornosti je navíc podpořen skutečností, že složením několika modulových prvků a jejich spolupůsobením vznikl prostor o rozponu 9 metrů, který uvnitř nevyžaduje žádné podpůrné sloupy. Modulový systém KOMA umožňuje řazení nekonečného množství kontejnerů vedle sebe. U typu M3 je tedy možné vytvořit volný halový prostor o šířce 9 m a hloubce omezené jen délkou únikové cesty, kterou stanoví protipožární norma. Celá sestava v případě realizace v Lozornu obsahuje velkou společenskou místnost, dále recepci s kuchyní, kancelář, technickou místnost a šatnu, 2x WC (muži a ženy) se sprchou.

Na podlaze je použit jako povrchový materiál keramický obklad, což je jedna z mnoha variant, které tento modulový systém umožňuje. Společnost KOMA navíc nabízí do svých prefabrikovaných staveb dokonce i betonové podlahy, které mohou mít tloušťku od 70 do 200 mm. Tím odpadá nepříjemný pocit "duté" podlahy a objekt tak získává vlastnosti klasické stavby bez nejmenšího vlivu na zachování všech výhod mobility.

Pro ještě vyšší prosvětlení interiéru jsou vnitřní stěny kryty sádrovláknitými deskami Fermacell, opatřeným bílým nátěrem. Systém KOMA umožňuje použití keramického obkladu jak na podlaze, tak na všech stěnách a příčkách, čehož je využito v místnostech koupelny a WC. Osvětlení je zajištěno pomocí bodových LED svítidel, zapuštěných v podhledu. K vytápění je zvolena kombinace elektrických přímotopů s krbovými kamny.

Rychlost stavby dosvědčuje fakt, že výrobce zaručuje dodání stavby do tří měsíců od objednávky. Poté je objekt osazen na místo. V tomto případě na 16 betonových patek, kolem kterých bude následně vybudována venkovní terasa dosahující k úrovni spodního rámu modulu. Ta se plánuje v průběhu září, stejně jako vybavení sestavy nábytkem. Hlavní výhodou tohoto řešení je tedy oproti klasické stavbě nesrovnatelná rychlost realizace, což je v dnešní moderní době vlastnost klíčová a pro většinu investorů rozhodující.
0 komentářů
přidat komentář

Související články