Kompozitní materiály pro venkovní použití

Vložil
Tisková zpráva
04.09.2009 11:00
Kompozitní materiály s mezinárodním označením WPC - Wood Polymer Composites - existují na trhu už zhruba dvacet let. Pro svou trvanlivost a stálost jsou ideální pro venkovní použití, nejčastěji na povrchy teras a venkovní obklady budov, a do budoucna možná zcela nahradí dřevo jako stavební materiál. Tyto materiály v sobě spojují přednosti dřeva a plastu, z jejichž směsi jsou vyrobeny. Na první pohled jsou těžko rozpoznatelné od dřeva, ale mají mnohem vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům a jsou prakticky bezúdržbové (stačí je občas ostříkat vodou).

Kompozita poskytují úhledný, rovný povrch, který na omak připomíná dřevo, ale neštěpí se, neklouže, nekroutí se a nenapadají ho škůdci. A hlavně nevyžaduje žádnou impregnaci, nátěry a další údržbu, protože nepodléhá rozkladu. Záruka poskytovaná většinou výrobců je 25 let. Výhodou je i snadná montáž. Navíc jsou tyto materiály šetrné k životnímu prostředí, využívají totiž dřevěný odpad (piliny), nebo borovicové dřevo ze stále obnovovaných lesů, a nepřidávají se do nich pojiva, z nichž by se později mohl uvolňovat do ovzduší toxický formaldehyd. Jsou stoprocentně recyklovatelné a představují vynikající alternativu k tvrdým dřevům.

Na našem trhu se stavebninami najdete WPC od několika výrobců. Jejich vlastnosti se dosti podstatně liší podle jejich složení, důležitý je druh použitého plastu a také podíl dřevěné složky. Materiály obsahující PVC mají lepší termodynamické vlastnosti, jsou tvrdší, stálejší a odolnější než materiály obsahující polyethylen a polypropylen. Významnou roli hraje také podíl druhé složky v kompozitu. Kromě dřeva, které je nejlepší, se někdy do levnějších kompozit používají i celulózové kaše či rýžové slupky. Podle dosavadních zkušeností je ideální poměr 50 % PVC a 50 % dřevěných pilin, který zaručuje dostatečnou pevnost materiálu i vzhled blízký dřevu. Právě tuto kombinaci nalezneme v materiálu Twinson, který vyrábí společnost Deceuninck.

O-Terrace+ je ideální pro veřejné plochy
Letos v červnu uvedla společnost Deceuninck na trh nový systém Twinson O-Terrace+, představující prémiové, velmi robustní řešení venkovních teras pro komerční využití. Tento systém navazuje na předchozí Twinson O-Terrace, který se už plně osvědčil pro terasy u rodinných domů, na obruby bazénů a další zahradní konstrukce menších ploch. O-Terrace+ má nový vlnitý povrch s atraktivním vzhledem, polozapuštěná drážka mezi deskami dodává ploše terasy styl. Díky systému pero-drážka nepropadnou mezi deskami žádné malé předměty, avšak stále zůstává dostatek prostoru pro odvod vody a ventilaci. Twinson O-Terrace+ má vyšší nosnost a odolnost proti nárazu. Díky novému "zaklapávacímu" systému "clip & slide" s minimálním použitím šroubů, je pokládka jednodušší, jednotlivé desky lze snadno a rychle vyměnit. Díky podkladové konstrukci ze dřeva nebo hliníku umožňuje vyšší pevnost desek zvýšit vzdálenost mezi podpěrnými nosníky ze standardních 50 cm na 60 cm. Instalace je tedy rychlejší, což je u velkých komerčních ploch výhodné. Navíc je eliminováno riziko deformace díky integrovanému klipu mezi deskami, který absorbuje případné rozpínání.
Jak Twinson O-Terrace, tak i Twinson O-Terrace+ si lze vybrat z osmi příjemných barevných variant, které lze snadno sladit s okolním zařízením. Více informací o novém materiálu získáte na www.deceuninck.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články