Internet na doma: Jaké existují možnosti připojení?

Vložil
Tisková zpráva
09.09.2019 13:30
Doma je tam, kde se všechny přístroje automaticky přihlásí k internetu. Vybíráte, jakým způsobem povedete internet do vašeho domu nebo se chcete připojit třeba na chatě? Představíme vám několik druhů připojení.


Internet k vám domů může doputovat dvěma proudy – kabelem nebo vzduchem. Jaký je mezi nimi rozdíl? Který z nich se hodí domů a jaký si spíš pořídit na chatu?

Kabelové připojení

Oblíbený způsob připojení k internetu je přes kabelovou televizi. Abyste mohli tuto možnost využít, měli byste být v dosahu pokrytí kabelovými rozvody a příslušná síť by měla být dotažená až do objektu, ve kterém žijete. Poté už stačí, aby vám vytvořil technik jednoduchou přípojku. K připojení přes kabel budete také potřebovat kabelový modem. Ten vám buď poskytovatel pronajme, nebo si ho můžete zakoupit. Dále se neobejdete bez kabelu, který spojuje modem s počítačem či jiným síťovým zařízením.

Výhodou je vysoká rychlost v obou směrech (download a upload) i vyšší spolehlivost oproti bezdrátovým možnostem připojení. Jednou z mála nevýhod je pokrytí. Ačkoliv je dosah kabelových rozvodů stále rozšířenější, v případě odlehlejších míst budete nuceni sáhnout spíše po ADSL/VDSL či nějaké z forem bezdrátového připojení.

Pevné ADSL připojení

V případě, že máte v bytě přípojku na pevnou telefonní linku, můžete využít jednu z dalších možností vysokorychlostního připojení k internetu – a to DSL připojení. V našich podmínkách technologie ADSL či VDSL. K tomu, abyste mohli využít výhody pevného internetu, budete potřebovat kromě samotné přípojky také modem. Vybírejte nejlépe s Wi-Fi routerem. Nabízí kromě možnosti bezpečného připojení přes kabel i pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě.

Tento pevný internet na doma je výrazně stabilnější než Wi-Fi či mobilní internet. Stejně jako u kabelového připojení je odolný proti nepřízním počasí. Jak rychle se vám budou ovšem skutečně načítat stránky, ovlivňuje i stáří telefonního vedení a vzdálenost od telefonní ústředny. Čím blíže u ní bydlíte, tím rychleji budete surfovat. Oproti kabelovému připojení je sice mnohem dostupnější, ale stále existují místa, kam nedosáhne.

Bezdrátový internet 4G/5G LTE

Toužíte po levném internetu nejen na doma, ale i na cesty či chalupu? Mobilní operátoři nabízí možnost rychlého a snadného připojení bez kabelu pomocí 3G, 4G a dnes dokonce na některých místech i 5G LTE internetu.

Co k tomu, abyste mohli bezstarostně brouzdat po síti, potřebujete? Speciální Wi-Fi modem, datovou SIM kartu a volnou zásuvku do elektřiny. SIM kartu vložíte do modemu, ten připojíte do elektřiny, zapnete a připojíte se přes PC k síti. Do této Wi-Fi sítě můžete napíchnout počítač, notebook, mobil i tablet. Výhodou takového připojení je jeho dostupnost a přenositelnost. 5G zatím nabízí pouze Nordic Telecom na vybraných místech v republice.

Bezdrátové Wi-Fi připojení od místních providerů

Provideři šíří internetový signál z centrálního vysílače až do vaší přijímací antény – přístupového bodu. Tuto anténu je třeba umístit na vhodné místo – na střechu či za okno. Kabel z antény pak povede rovnou do počítače či domácího Wi-Fi routeru.

Jedinou podmínkou, aby k připojení došlo, je přímá viditelnost mezi anténou a centrálním vysílačem a předpoklad, že signál nebude rušen jinou sítí. Pomůže, když si vyberete poskytovatele, který funguje v pásmu minimálně 5 GHz. Kvalita připojení je v porovnání s ADSL přípojkou výrazně lepší, nicméně přenos vzduchem si žádá oběti. A to horší signál v případě nepřívětivého počasí.
0 komentářů
přidat komentář