Reading architecture 05

Dean Spade: Vzájemná pomoc

Zdroj
Norma space
Vložil
Tisková zpráva
29.12.2020 16:50
Přednášky

Norma space děkuje za přízeň v letošním roce a zve na první Reading architecture roku 2021, tentokrát s tématem Vzájemná pomoc.
Architektuře se nyní do zorného pole intenzivněji dostávají pojmy: spolupráce, solidarita, nestandardní procesy a rychlé reakce. Jak mohou proměnit architekturu, dostat se do našich každodenních pracovních režimů? Může nám nové nahlížení na principy spolupráce pomoci při fungování v našich pracovních kolektivech? Jak integrovat do našeho přemýšlení zvýšenou citlivost a solidaritu? Jaké nástroje nám mohou pomoct skupinovou práci udržet a efektivně koordinovat? A jak u toho nevyhořet?
Nová kniha Mutual Aid od Deana Spade, vydaná v sérii Verso Pamphlet jako rychlá odpověď na současnou krizi, popisuje právě mechanismus solidarity a vzájemné pomoci. Vychází sice z amerického prostředí s odlišným sociálním kontextem, obecné principy jsou ale platné i u nás:
“Tváří v tvář této situaci se více a více lidí cítí povoláno reagovat ve svých komunitách a vytvářejí tak odvážné a inovativní cesty, jak sdílet prostředky a podporovat zranitelné sousedy. Pokud jsou takové akce pro přežití spojeny se sociálním hnutím vyžadujícím transformaci, nazýváme je Vzájemnou pomocí. (…) Vzájemná pomoc dává lidem prostředky, jak se zapojit do hnutí reagujících na jejich akutní potřeby a obavy, a produkuje sociální prostor, kde dochází k nové vlně solidarity. V nejlepších případech Vzájemná pomoc reálně produkuje nové způsoby života, kde lidé mají šanci vytvořit vlastní systém péče a velkorysosti, které se snaží řešit otázky násilí a podporují spokojený život.
Tato kniha je o Vzájemné pomoci: vysvětluje, proč je tak důležitá, jak vypadá, a jak se do ní zapojit. Poskytuje její teorii stejně jako konkrétní nástroje a návody, které pomáhají řešit některé z nejtěžších otázek, kterým skupiny vzájemné pomoci čelí – jak pracovat ve skupině, jak společně dojít k rozhodnutí, jak zabránit a nakládat s konflikty, jak se postavit k vyhoření – vše tak, abychom mohli vytvořit dlouhotrvající aktivity, které mohou ve své agendě uspět."
O alternativních taktikách architektury si budeme povídat s hosty z řad architektů, sociologů a komunitních aktivistů.
Akce bude probíhat on-line na platformě Zoom.
Knihu můžete zakoupit zde.
Přeložené výňatky pracovního překladu pro vzdělávací účely tohoto setkání můžete stahovat zde.
Těšíme se na online setkání!
0 komentářů
přidat komentář

Související články