Podzim bude opět patřit přehlídkám architektury

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
25.09.2012 21:25
Praha

Praha - Podzim již tradičně patří nejen začátku divadelní sezony a přehlídkám módy a designu, ale také prezentaci architektury, jejím novinkám i  připomínkám architektonického dědictví. Architektuře bude patřit už poslední zářijový víkend, kdy se v 45 českých a moravských městech uskuteční Den architektury.
     
Po loňské premiéře, kterou navštívilo více než 3000 lidí, je letos připraveno na 29. a 30. září na sedm desítek akcí. Mladí architekti a teoretici zájemcům přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti daného místa. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé budou pro cyklisty a náročným nabídne program i  celodenní pěší výlety za architekturou. Většina komentovaných prohlídek potrvá dvě hodiny, v některých případech i s možností vstoupit do interiérů.
      Součástí Dne architektury jsou letos také procházky po slovenských městech a exkurze do Berlína. Ve Vídni připraví prohlídky a dílny pro mládež rakouští a čeští architekti a umělci. Občanské sdružení Kruh navíc poprvé nabídne Den architektury formou nevšedních vzdělávacích workshopů určených dětem a studentům vybraných škol, které povedou lektoři spolu s architekty.
      Několik procházek, například v Klatovech, povedou hlavní městští architekti mladé generace. "Snažíme se představit současnou architekturu stejně jako upozornit na kontroverzní realizace či záměry. V řadě měst fungují komunity lidí, které se dlouhodobě zasazují o kultivaci svého prostředí," říká iniciátorka festivalu Marcela Steinbachová. Program je na www.denarchitektury.cz
      Šestý ročník festivalu Architecture Week letos potrvá celý říjen, jeho tématem jsou dopravní stavby, infrastruktura a územní rozvoj. V Letohrádku královny Anny se uskuteční výstava dopravních a územněrozvojových projektů 35 měst a krajů zemí visegrádské čtyřky a Bulharska a Rumunska, další dopravní stavby z celého světa představí expozice ve Starém královském paláci. Na programu festivalu jsou další výstavy, přednášky zahraničních architektů, vycházky a vyjížďky za architekturou a dny otevřených dveří. Program je na stránce www.architectureweek.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články