V pátek 27. října 2017 ve 20:00 hodin se v pražské Galerii VI PER, Vítkova 2 uskuteční prezentace a křest publikací věnovaných slovenskému architektovi Vladimíru Dedečkovi, které v roce 2017 vydala Slovenská národná galéria.
První ze dvou knih, nazvanou Stávanie sa architektom, autorsky připravila Monika Mitášová. Je věnována období Dedečkových začátků ve 40. a 50. letech 20. století a poukazuje na zrod jeho vlastních postupů navrhování. Druhou knihu připravila Monika Mitášová ve spolupráci s teoretikem Mariánem Zervanem a dalšími autory pod názvem Interpretácie architektonického diela. Obsahuje mimo jiné modelovou textovou, architektonickou a fotografickou interpretaci čtyř významných a nejdiskutovanějších Dedečkových děl a informace k jeho dalším 13 stavbám.
Na úvod Marián Zervan a Monika Mitášová představí koncepci obou knih a přístupy k psaní o Dědečkovi v kontextu dějin moderní architektury v bývalém Československu a v současném Slovensku. Po přednášce bude následovat diskuse s autory a grafičkou knihy Kateřinou Koňata Dolejšovou. Do diskuse je pozván také odborný recenzent obou knih Oldřich Ševčík.
Monika Mitášová vystudovala architekturu na Fakultě architektury SVŠT v Bratislavě (1993) a v roce 2000 tam dokončila své postgraduální studium na téma Text a priestor. Písanie o/v architektúre, písanie architektúry. Zabývá se dějinami teorií, současnými teoriemi architektury a interpretací architektury. Působila v Centru pro teoretická studia UK a AV ČR v Praze, nyní přednáší na Filozofické fakultě Trnavské univerzity, dříve na Škole architektury AVU v Praze a na FA TU v Liberci. Českému publiku je Monika Mitášová známá zejména jako editorka dvojice knih textů a rozhovorů o americké kritické a projektivní architektuře Oxymorón a pleonasmus I a II, popřípadě jako autorka antologie Česká a slovenská architektura 1971–2011, kterou sestavila společně s Jiřím Ševčíkem.
Marián Zervan působil v letech 1993–2003 jako vedoucí Katedry teórie architektúry, umenia a dizajnu na FA STU v Bratislavě, kde v roce 2001 habilitoval v oboru architektura a teorie architektury. Od roku 2006 vyučuje na Filozofické fakultě Trnavské univerzity, kde se stal v roce 2010 profesorem oboru dějiny umění. Zabývá se teorií architektury a sakrální ikonografií. Současně působí jako odborný asistent na Katedre teórie a dejín umeni VŠVU v Bratislavě, kde mj. vyučuje dějiny architektury, dějiny architektonických teorií a kritiky, současnou architekturu, filosofii či estetiku.
Obě knihy je možné zakoupit přímo v Galerii VI PER.