Lev opět na Pražském hradě

Vložil
Tisková zpráva
24.11.2009 00:15
Přednášky

Ve čtvrtek 26. listopadu v 17 hodin  proběhne v Mladotově domě na Pražském hradě přednáška týkající se aktuální architektonické úpravy  severního vstupu Hradu.
      Tématem přednášky Marka Štěpána je místo po levé straně Pacassiho brány, které zelo ještě loni prázdnotou. Když jste přicházeli na Pražský hrad ze severu po Prašném mostě, určitě jste si jej nevšimli a ani se zde nezastavili. Nyní má nový příběh - nově vybudovanou pochozí platformu s plastikou heraldického lva, symbolicky hlída- jícího vstup do Hradu. Stejně jako toto místo, má svůj příběh i plastika lva a architektura pod ní.
      Plastika lva Vincence Makovského byla dříve umístěna na II. hradním nádvoří v rámci úprav, které navrhoval Jaroslav Frágner. Poté co její pendantiv při autonehodě prasknul a lev se pádem rozbil, byl lev umístěn do depozit, kde ležel více než 20 let.
Nádhernou plastiku nebylo možné vrátit na původní místo, protože vstup do KPR z II. nádvoří nyní  zdobí markýza architekta Šípka a obě tato díla by si navzájem nevhodně konkurovala. Byla proto vytipována další místa převážně na nádvořích Hradu a odborně posuzována jejich vhodnost.
      Jako nejvhodnější se ukázalo místo před severním vstupem do vnitřního hradu před Pacassiho branou. Severní vstup do Pražského hradu prošel za poslední století urbanistickým skokem - z hospodářského vjezdu se stal hlavním nástupem. Těmto změnám jde v ústrety i tato komorní Štěpánova urbanistická intervence.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
skvělé
zdenek franek
24.11.09 08:12
místo dobré,
Vích
24.11.09 10:31
Lev
Pavel Nasadil
24.11.09 10:09
zobrazit všechny komentáře