kruh podzim 2012: In Situ Architectes Paysagistes

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
30.11.2012 00:10
In Situ paysages & urbanisme

Kruh zve na cyklus přednášek o současné architektuře

čt 6. prosince 2012, 19:30

In Situ Architectes Paysagistes

Atelier In Situ Architectes Paysagistes z francouzského Lyonu se specializuje na veřejné prostory a parky. Krom architektů a urbanistů v něm pracují také zahradní architekti a na realizacích atelieru je to znát – povrchy i mobiliář se výborně doplňují s přírodními prvky.

Hlavním tématem jejich přednášky bude řešení nábřeží řeky Rhôny v centru Lyonu, které by se mohlo stát inspirací pro řešení pražských náplavek. Přeměna rhônského břehu na veřejný prostor byla dokončena před čtyřmi lety – do té doby sloužila náplavka především jako parkoviště. Nově vzniklá promenáda pro pěší a cyklisty je pět kilometrů dlouhá, protíná celé centrum města a spojuje dva největší městské parky. Pro srovnání – pražské Rohanské nábřeží od vyšehradské skály k Mánesu má asi 1,5 km.

Linearita pásu podél řeky Rhôny je rytmizována zastaveními, která nabízejí nejrůznější způsoby využití volného času pro všechny generace. Můžete si tu protáhnout tělo, zaplavat v bazénu, hrát si s dětmi, rybařit anebo se jen tak procházet či sedět pod stromem. Architektura je spíše nenápadná, k sezení slouží jednoduché kamenné bloky, schůdky, rampy nebo zídky oddělující hřiště, do vody vybíhají dřevěné paluby. Z leteckého pohledu se dnes lyonská náplavka jeví jako zelená stuha – přestože se nejedná o park, hrají zde rostliny klíčovou roli. Vysazeny jsou převážně místní druhy rostlin – vrby, v nižším patře pak nejrůznější trávy a volně rostoucí byliny.

Lyonský ateliér In Situ vede architekt Emmanuel Jalbert, jeho spolupracovníci jsou převážně mladí architekti, urbanisté a krajináři. Atelier se zaměřuje především na veřejná prostranství - náměstí, parky, úpravy ulic, veřejná schodiště a další městské prostory. Ve svých projektech se snaží propojit přírodní a kulturní složky a sladit paměť místa se současnými přístupy v navrhování.

Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

vstupné 80Kč /50 Kč studenti
přednáška je ve francouzštině a bude tlumočena do českého jazyka
publikace, trička a tašky Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

přednášky se konají každý první čtvrtek v měsíci

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, Francouzský institut v Praze
projekt podpořili: Konsepti, Magistrát hl.m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a.s., Sipral a.s.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury, jehož druhý ročník se uskutečnil letos v září.
0 komentářů
přidat komentář

Související články