Železná Ruda vybuduje z bývalé školy environmentální centrum

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
05.02.2015 22:05
Železná Ruda (Klatovsko) - Železná Ruda začne do měsíce přestavovat opuštěnou základní školu na environmentální a návštěvnické centrum. Zvýší atraktivitu oblasti, která se snaží o to, aby turisté zůstávali na více dní. Obnova třípodlažní budovy v centru přijde na téměř 40 milionů korun, z toho většinu dá operační program Životní prostředí a o tři zbylé miliony se podělí město a Národní park Šumava; hotovo musí být do konce listopadu, řekl ČTK Michal Šnebergr (ODS), starosta největšího šumavského střediska s 2000 obyvateli.

    "Centrum bude velice důležité. Protože návštěvníci a turisté budou mít náplň v deštivých dnech a budou vědět, co se v oblasti děje, co tu mohou vidět a jak tu příroda funguje," uvedl.
    V první patře více než 100 let staré budovy vznikne expozice flóry a fauny parku a Šumavy. V přízemí bude infocentrum, muzeum lyžování, které tam radnice přemístí ze zámečku a rozšíří ho, a v klubovnách chce prezentovat místní autory. V suterénu vznikne přednášková místnost pro 70 až 80 lidí a zázemí. Většinu sumy bude stát vybavení, tedy expozice, počítače, projekční technika a nábytek.
    Téměř 13 let opuštěnou budovu, kterou nahradila nová škola pro 450 žáků, využívala radnice jako obchodní prostory, jež reagovaly na otevření hranic. "S úbytkem německých návštěvníků je prázdná," uvedl starosta. Naposledy tam byl před dvěma lety pekař.
    "Dostali jsme dotaci 50 milionů korun, ale vysoutěžili jsme nižší cenu. Dodavatel už je vybraný. Příští týden předložíme Státnímu fondu životního prostředí smlouvy se zhotovitelem," řekl starosta. Stavební práce začnou do měsíce. "Národní park se chce podílet na našem podílu dofinancování akce a na provozu dvěma zaměstnanci," řekl starosta. V environmentálním centru budou pracovat čtyři lidé. Provoz plně uhradí nájem, který bude město získávat od české firmy, jež si vezme do nájmu přízemí bývalé celnice, kde vznikne obchod s kvalitním sortimentem. Jen energie v centru přijdou na 300.000 až 400.000 Kč ročně.
    Centrum proti obchodnímu středisku Coop nebude mít formu muzea; radnice chce informovat o přírodních, turistických a historických cílech přitažlivou formou, hlavně interaktivní komunikací. Objekt je ve velmi dobrém statickém stavu.
    Městské infocentrum funguje tři roky v uvolněných prostorách radnice. Každoročně jím projde až 30.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář