Z památkových plzeňských lázní vzniknou byty, hotel a wellness

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
18.05.2010 13:45
Plzeň

Plzeň - Z více než 15 let uzavřených prvorepublikových lázní v Plzni budou luxusnější byty, kancelář, hotel, restaurace a wellness. Italský investor TWB Praha získá v příštích dnech územní rozhodnutí na přestavbu památkově chráněného objektu, který je dominantou centrálního nábřeží. Stavba, jejíž náklady se budou pohybovat mezi 300 až 500 miliony Kč, má začít za rok. ČTK to řekl architekt Jan Soukup ze stejnojmenného plzeňského ateliéru.
    "Končí územní řízení, územní rozhodnutí bude vydané do léta. Pokračujeme na projektu pro stavební povolení a prováděcím projektu," dodal. S návrhy ateliéru souhlasí památkáři, jimž se líbí kombinace wellness a bydlení, která dále nese myšlenku bývalých lázní. "Návrh s vtipnou skleněnou nástavbou se perfektně hodí do nábřežní fronty," řekl šéf odboru památkové péče magistrátu Petr Marovič.
    Ateliér má ambici, aby budova byla pýchou Plzně. Vzhled přední části, která je podobně jako bývalý pětadvacetimetrový bazén a halový prostor vstupu památkově chráněná, nemohou stavitelé měnit. "Přesto chceme, aby střední část, která nebyla po válce tak dobře obnovena, dostala vznosnost a váhu, a tak tam dáváme velkou skleněnou kostku," dodal Soukup. Moderní nástavby a zadní budova budou mít stejnou výšku jako sousední policejní objekt; má dotvořit a uzavřít celý blok. Italové, kteří objekt získali před třemi lety, tam chtějí mít pestrou nabídku aktivit, aby se dočasný propad poptávky financoval dalšími činnostmi.
    "Tím nejlepším, co stavba skrývá, je velkorysá hala s bazénem," řekl Soukup. Bazén má sloužit jako wellnes a fitness areál pro 250 osob. V patrech vybuduje investor luxusnější byty, hotel, obchody a restaurace. Pod zemí vznikne 200 parkovacích míst.
    Při otevření, v roce 1932, šlo podle architekta o nejmodernější lázně v republice navržené pražským architektem Bedřichem Bendlmayerem. Po válce už nebyla nejhezčí střední část s vysokým trojúhelníkovým průčelím na impozantních sloupech obnovena.
    Lázně se dvěma bazény získal před 16 lety v privatizaci soukromník, který zkrachoval. Před devíti lety je koupil Amádeus Real za deset milionů korun. Nejprve jednal o prodeji s městem, které tam spolu s krajem chtělo vybudovat galerii. Nakonec ale budovu koupil italský investor, který už vlastní v ČR luxusní hotely a byty.
    Budova ale rychle chátrá. Využívají ji bezdomovci, kteří tam vytrhali dráty ze zdi a odnesli další kovové části. "Objekt je železobetonovým skeletem svázaným betonovou konstrukcí. Nemůže mít statické poruchy. Chátrá pouze neúdržbou," dodal Marovič.
0 komentářů
přidat komentář

Související články