Kulturní centrum Plzeňského kraje s.r.o. darovalo kraji zchátralé lázně v Plzni

Vložil
ČTK
08.02.2023 20:55
Plzeň

Plzeň - Společnost Kulturní centrum Plzeňského kraje s.r.o (KCPK), stoprocentně vlastněná krajem, darovala kraji objekt zchátralých městských lázní v Plzni včetně pozemků. Kraj chce lázně za 1,5 miliardy Kč přestavět na multikulturní centrum, hlavně na Západočeskou galerii (ZČG), dále tam má mít sál, klubovny a kanceláře pro své i neziskové organizace. Přijetí daru schválili zastupitelé. Zjednodušilo se tak financování přestavby, řekl ČTK krajský radní Libor Picka (STAN).


KCPK je novým názvem firmy TWB Praha, kterou kraj loni v říjnu koupil s budovou lázní za 120 milionů Kč. Jednatelem je plzeňský architekt Hynek Gloser. KCPK povede přestavbu památkově chráněných lázní z roku 1931.

"Kraj teď bude přes KCPK investovat peníze na opravu lázní," řekl Picka. Na letošek už má hejtmanství v rozpočtu 100 milionů Kč na přípravné a bourací práce. Bezúplatným převodem budovy a pozemků lázní na kraj už je možné peníze uvolnit. "Už se začíná projektovat," uvedl Picka. Bourání bývalé kotelny a páry v zadním traktu začne na jaře. Nevyužívaný rozsáhlý objekt lázní, který hyzdí centrum Plzně téměř 30 let, má být opravený do roku 2026. Do října by měl být vypsaný tendr na dodavatele stavby.

V nové přístavbě vzniknou prostory ZČG. S novou galerií v centru Plzně U Zvonu, na níž mělo minulé vedení kraje stavební povolení, už nové vedení hejtmanství nepočítá. Plzeň proto už nebude kraji dál držet pozemek v centru U Zvonu. "Už ho nepotřebujeme. My chceme opravit lázně a zároveň u nich postavit galerii. Nebudeme zastavovat další pozemek," řekl Picka. Projekt na novou ZČG U Zvonu kraj nevyužije.

Kraj hledá dotační tituly z ministerstva kultury, ale také z ministerstva průmyslu, které podporuje revitalizace brownfieldů, chce získat i dotace z EU. Picka předpokládá, že na galerii v lázních využije 170 milionů korun, které už mu dříve schválilo ministerstvo kultury. "Nastavíme sice galerii U Zvonu, ale budujeme ji o pár ulic dál, tak proč bychom ty peníze neměli dostat. Rozhodnutí o přidělení dotace máme," řekl.

Kraj nyní jedná o přesném využití budovy lázní a prostorových nárocích se ZČG a dalšími organizacemi. "Abychom je začlenii do studie pro Design & Build (zadávání staveb, kdy si objednatel zadá jen účel a rozsah a zhotovitel je zodpovědný i za projekt), kterou chceme zadat co nejdříve," uvedl krajský radní. Na detailní studii, která by měla být do několika málo měsíců, pracují podle zadání KCPK projektanti a architekti. Po konzultacích pak podle studie vybraná firma přestaví a rekonstruuje lázně včetně projektu, čímž se stavba urychlí, dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články