Architekti z Plzně vyzvali kraj, aby vyhlásil soutěž na přestavbu lázní

Vložil
ČTK
18.04.2023 08:25
Plzeň


Plzeň - Čtyřicítka architektů z Plzeňska vyzvala otevřeným dopisem Plzeňský kraj k tomu, aby na adaptaci a přestavbu bývalých městských lázní v Plzni uspořádal architektonickou soutěž. Nelíbí se jim verdikt kraje z počátku roku, že studii rekonstrukce kulturní památky a jednu z největších staveb kraje za dvě miliardy korun svěří napřímo architektce Evě Heyworthové. Absence jakékoliv soutěže při výběru autora architektonického řešení, které bude určující pro budoucí podobu objektu, a výstavba způsobem Design & Build (Navrhni a postav) zřetelně ukazují na prvořadý zájem kraje - na rychlost výstavby, uvedli architekti v dopise, který má ČTK k dispozici. Kraj podle svého vedení postupuje přesně podle zákona.


Kraj chce opravit zchátralé lázně do roku 2026, už letos vyčlenil 100 milionů korun na studii úprav, demolici přístavby kotelny a na přípravu soutěže na dodavatele obnovy, která by měla být vyhlášená metodou Design & Build do konce roku. Studii přestavby teď zpracovává 12 architektů a projektantů. "Hlavním architektem projektu je Eva Heyworth, která je po Evě Jiřičné druhá největší 'dáma architektury' Česka a její neznámější dílo je rekonstrukce Obecního domu v Praze, dlouhá léta byla v Londýně," uvedl architekt Hynek Gloser, jednatel Kulturního centra Plzeňského kraje, firmy stoprocentně vlastněné krajem, která za přestavbu zodpovídá.

"Je to názor části odborné veřejnosti, nejsou tam zastoupeni všichni architekti. Ale my postupujeme jednoznačně podle podle zákona a pravidel, která jsou," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj jde o odbornou diskusi. Kraji se ukázalo jako nejefektivnější využít na tento typ rekonstrukce metodu Design & Build, uvedl. Hejtmanství názor projektantů respektuje, ale považuje Evu Heyworthovou za velmi renomovanou architektu, která s týmem připraví kvalitní podklady pro veřejnou zakázku. "Navíc spolupracuje s plzeňským Janem Soukupem," řekl hejtman. Soukupův tým projektoval renovace zásadních památek v regionu i přestavbu pro bývalého majitele lázní, který je loni prodal kraji za 120 milionů korun. Vítězný dodavatel přestavby si bude také vybírat architekta, řekl Špoták. Hejtman předpokládá, že soutěž bude jedním z hlavních témat červnového zastupitelstva kraje, které bude informovat o postupu prací.

Podle architektů je kvalita veřejných budov i prostoru zásadním veřejným zájmem. Ten nesmí být obětován či upozaděn kvůli maximální rychlosti výstavby, která má být využita jako nástroj politického marketingu, uvedli. K záměru bude podle nich upřena pozornost z ČR i ze světa, neboť Západočeské galerie, která bude mít v lázních nové sídlo, má renomé jednoho z nejvýznamnějších muzeí umění v ČR.

Podle architektů předcházely většině staveb významných budov v Plzni z 19. i 20. století soutěže, vznikly podle ní i lázně z roku 1931, její absence představuje riziko nevhodného a nehospodárného řešení. Respektují rozhodnutí kraje nepostavit novou galerii U Zvonu v Plzni, i když její projekt od kanceláře Kuba & Pilař, který vzešel ze soutěže z roku 2009, patřil podle nich mezi nejkvalitnější a nejlépe připravené návrhy veřejných staveb v ČR. Záchranu cenného objektu lázní podporují, uvedli. Kraj ale vyzvali k tomu, aby postupoval zodpovědně a maximálně transparentně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články