Výzkum zaniklé rotundy v Brně na Vídeňské pokračuje

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
09.11.2012 14:50
Brno

Brno - Archeologové budou ještě měsíc pokračovat ve výzkumu v  brněnské Vídeňské ulici, kde našli základy zaniklé románské rotundy z poloviny 11. století. Je jedním z nejstarších církevních objektů na Moravě. K minulosti stavby jsou ale četné nezodpovězené otázky. Snad pomůže nadcházející výzkum v  nejnižší části základů, řekl dnes ČTK vedoucí výzkumu David Merta ze společnosti Archaia.
    
Nález rotundy je podle odborníků vědeckou senzací. Patří k  důležitým církevním stavbám z nejstaršího období moravských dějin. K nim se vedle trojlodní baziliky velkomoravského hradiště Valy na Hodonínsku řadí také rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě a rotunda Panny Marie na Starém Brně.
     Komu byl zasvěcen nově nalezený objekt a jak vlastně vypadaly jeho interiéry, to se vědci pokoušejí zjistit. Nově objevená rotunda ležela poblíž hradu některého z údělných brněnských knížat.
     Nic nenasvědčuje tomu, že by vyhořela nebo byla násilně stržena. "Domníváme se, že centrum města se později přesunulo do současné polohy, tedy pod vrch Petrov. Důsledkem toho rotunda již koncem 11. století zanikla," zdůraznil archeolog.
     Z budovy se zachovaly její základy, kusy malty, střepy po keramice a na místě se našlo i  několik nástrojů. U rotundy objevili archeologové hřbitov s asi 50 ostatky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články