Vila Tugendhat je opravená, nyní se uvnitř uklízí

Vložil
ČTK
26.01.2012 17:00
Brno

foto: David Židlický
Brno - Jedna z nejvýznamnějších brněnských památek vila Tugendhat je už opravená. Ve vile, která byla v roce 2001 zapsána na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO, se uklízí a chystá se její otevření. Magistrát posunul slavnostní akt o několik dní na 29. února. Vilu díky tomu otevře prezident Václav Klaus, řekl dnes novinářům primátor Roman Onderka (ČSSD). Původně měla být vila otevřena až začátkem března.
    Onderka v této souvislosti připoměl, že ve vile byla v roce 1992 podepsána dohoda o rozdělení Československa, a to tehdejším českým premiérem Klausem a jeho slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem. "Chtěl jsem, aby při otevření vily byl jeden z aktérů této události," uvedl Onderka.
    Podle vedoucí vily Tugendhat Ivety Černé je už naprostá většina prací hotová. "Děláme nyní úklid, vše se čistí. Nábytek zatím držíme v ochranných obalech, ale například onyxová stěna je už odkrytá," uvedla Černá. Podle ní dělníci pracují na opravách některých omítek. "Je to jen v místech, které jsme poškodili vlastní manipulací," uvedla Černá. Oprava vily vyšla na zhruba 180 milionů korun. Zavřená je od ledna 2010. Pro veřejnost se otevře asi týden po Klausově návštěvě.
    Vila vznikala podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Rohe na pozemku v brněnských Černých Polích od června 1929. Rodina Tugendhatových se dovnitř nastěhovala v prosinci 1930. Domu si užila jen osm let. V obavě před nacisty emigrovala.
    Současná památková obnova vily je největším stavebním zásahem v její historii. Stavbaři se pod dohledem památkářů snažili pracovat tak, aby zachovali co nejvíc z původních materiálů a použili i stejné technologie. Při stavbě v uplynulých měsících pokračovala i badatelská snaha, díky ní se například podařilo objevit část původní půlkruhové makasarové stěny, která ve vile ohraničovala jídelnu. Brněnský historik umění Miroslav Ambroz ji objevil v menze právnické fakulty.
    Otevřená vila nabídne několik novinek. Mezi jinými bude kompletně vybavená nábytkem. V jedné z místností budou obrazovky, na kterých budou promítány filmy o vile a dobové fotografie. Ve vile se budou prodávat i odborné publikace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články