Vědci na ulici – plody české vědy

Zdroj
www.vedazije.cz
Vložil
Tisková zpráva
22.10.2010 21:15
A1Architects

V ulici Na Příkopech v Praze byla ve čtvrtek 21. 10. 2010 zahájena výstava VĚDCI NA ULICI – PLODY ČESKÉ VĚDY, jejíž architektonický rámec navrhli A1Architects. Výstava připravená Fórem Věda žije! je ideovým završením více než roční činnosti tohoto občanského sdružení, jehož cílem je propagace vědy, ale zároveň snaha kriticky upozornit na velmi problematický trend připravovaného financování české vědy.

Význam vědy pro společnost je na výstavě symbolicky vyjádřen skrze netradiční portréty vědeckých kapacit i začínajících vědců a vědkyň, kteří v rukou drží plody ovoce a zeleniny. Velkoformátové snímky jsou adjustovány v transparentním pavilonu přímo na Můstku. Touto formou se věda bezprostředně dostává do veřejného prostoru, ale zároveň zde má být naznačeno, že vědci museli v loňském roce osobně vyjít do ulic, aby dokázali dostatečně účinně strhnout zájem médií i širší veřejnosti k negativní situaci ve financování vědy. A protože dosud není jasné, k jakému scénáři se vláda v budoucnu uchýlí, je stále reálná hrozba, že vědci mohou skutečně skončit na ulici nebo přímo na dlažbě.

Výstavní pavilon projektu VĚDCI NA ULICI – PLODY ČESKÉ VĚDY navrhli Lenka Křemenová a David Maštálka ze studia A1Architects. Prostá konstrukce sestavená z lešenářských trubek se stala ideální platformou pro nekonvenční prezentaci vědy. Zároveň ale lichoběžníkový tvar objektu citlivě reaguje na vlastní charakter pěší zóny, a tak vytváří dynamicky komponovaný tunel coby osobitý informační nosič.

Výstava pod širým nebem je na Můstku přístupná 24 hodin denně až do 3. 11. 2010.
0 komentářů
přidat komentář